Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:42




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Feb 2010 08:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Pentru ceva deosebit vei gasi :ma gandesc: intotdeauna o solutie Ana. Sunt atatea frumuseti 8)

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2010 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
Pentru fetele care au pisi sa aveti grija sa nu pape florile ca e grav. Am primit acum 2 saptamani un cyclamen roz deschis cu striati roz mai inchis, era absolut superb. Pisu l-a mirosit si gata. Am crezut ca nu-l pasioneaza planta asta(are si el preferintele lui). L-am lasat pe masa si culmea, toata noaptea nu s-a atins de el, in schimb dimineata a topit jumate din flori. Partea tragica a venit abia a doua zi cand a inceput sa verse si a incetat sa mai manance ceva. Doua zile pisu meu a tinut post negru si ne-a tras o sperietura. Pana la urma si-a revenit, dar si acuma se uita la flori cu coada ochiului, asa ca l-am pus pe un raft sus, sa nu-l mai ajunga. Oricum nu stiu cat va rezista planta ca au inceput sa i se usuce frunzele si orice incerc nu pare sa se simta mai bine. :?

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 13:09 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
am primit si eu o asemenea frumusete de floare (ghiveci mic),in martie avea cateva flori acum numai are in plus de asta are albeata din aia pe pamant deasupra si frunzele sunt moi,ce sa fac?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 13:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Daca frunzele sunt moi planta sufera de sete. Pune-i apa dar nu pe pamint ci in farfurioara. Dupa ce a absorbit toata apa mai umple o data farfurioara cu apa. In timp o sa o absoarba si pe aia. O sa vezi ca frunzele isi revin spectaculos. Cind pui degetele deasupra pe pamintul din ghiveci acesta trebuie sa il simti umed.Succes :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 15:21 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
multumesc inca o data!:*:* un mare ajutor am primit din partea ta ,sa stii MULTUMESC! :floare: sa ii schimb si ei pamantul ??nu situ exact ce si cum a fost schimbat ultima data,daca e cumparata in martie,sunt curioas inca de un lucru oare va mai inflori?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 16:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cu placere :)
Da, o sa infloreasca dar pentru asta trebuie sa-i pui ingrasamint pentru plante cu flori. Daca ai cumparat-o in martie din magazin nu-i schimba pamintul. Eu am cumparat-o pe a mea anul trecut si nu i-am schimbat pamintul. Acum are boboci, astept sa iasa dintre frunze si sa se deschida florile. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 16:25 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
am primit multe in martie ca a fost ziua mea de nastere ,nu de 8 martie :cry: ma enerveaza ca m-am nascut exact inainte cu o zi de aceasta zi ,cand as mai putea sa primesc si altele :mrgreen: Deci sa iti spun ce flori am primit:3 zambile in ghiveci care sunt uscate si ma gandeam sa pun bulbul in pamant la tara,ai idee cat de adanc ?cyclam ,o bromelie ffrumoasa care traieste si acum,asa ca voi reveni mai des pe aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2010 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
tugatita scrie:
am primit multe in martie ca a fost ziua mea de nastere ,nu de 8 martie :cry: ma enerveaza ca m-am nascut exact inainte cu o zi de aceasta zi ,cand as mai putea sa primesc si altele :mrgreen: Deci sa iti spun ce flori am primit:3 zambile in ghiveci care sunt uscate si ma gandeam sa pun bulbul in pamant la tara,ai idee cat de adanc ?cyclam ,o bromelie ffrumoasa care traieste si acum,asa ca voi reveni mai des pe aici.


Sa-ti traiasca toate plantele :floare:
Despre zambile poti sa citesti la topicul asta http://www.flori-si-plante.ro/forum/vie ... sc&start=0

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Foarte interesant topicul despre cyclamen, iar pot sa spun ca am invatat o gramada de lucruri. Eu am 2 cyclame la birou, ambele primite, dar nu am stiut pana acum ca au o perioada de vegetatie si una de pauza. Le am de vreo 2 ani si au tot inflorit periodic, oricum am fost foarte uimita ca mai dadeau flori pentru ca stiam ca sunt plante pretentioase, si ca dupa ce se trec florile cu care le cumperi de la florarie, nu mai infloresc. Stiu ca le-am schimbat pamantul la un moment dat, si poate din cauza asta le-a mers asa de bine. De udat le-am udat prin partea de sus a ghiveciului, dar acum vazand ca voi le udati altfel, ma intreb daca e bine sa le schimb obiceiul de udat avand in vedere ca le-a mers bine pana acum. Vreau totusi sa aplic metoda EleneiF. de transplantare, ca am vazut ca in timp n-au mai avut asa de multa vigoare, au dat frunze mai mici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2010 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Uitati si o pozica cu una dintre ele.
Imagine

Le tin la o fereastra orientata spre nord, si au stat tot timpul numai in interior, neavand posibilitatea sa le scot intr-un balcon. Cealalta cyclama este mai putin dezvoltata, i s-au terminat florile si este o candidata perfecta la transplantare luna viitoare :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: floare frumoasa
MesajScris: 18 Iun 2010 17:32 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
floarea mea a inceput sa cheleasca mai are cateva frunze,oare intra in repaus?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Oct 2010 15:47 
Neconectat

Membru din: 25 Oct 2010 12:39
Mesaje: 4
Localitate: Craiova
buna...azi mi-a cumparat si eu cyclamen ....as vrea sa stiu dak trebuie sa o mut acum din ghiveciul ei? :oare:
http://andy22.sunphoto.ro/alte_flori/23535843

_________________
http://andy22.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Oct 2010 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andy22 scrie:
buna...azi mi-a cumparat si eu cyclamen ....as vrea sa stiu dak trebuie sa o mut acum din ghiveciul ei? :oare:
http://andy22.sunphoto.ro/alte_flori/23535843


Daca abia l-ai cumparat nu te grabi sa-i schimbi pamintul, asteapta macar pina in primavara si mai vezi atunci daca e cazul. Cyclamul meu e de anul trecut cumparat, nici pina acum nu i-am schimbat ghiveciul si nici alt pamint nu i-am adaugat.
Anul asta a stat mai mult inflorit, chiar si acum e plin de flori :dans:
Poate in primavara sa-i schimb si eu ghiveciul, am observat ca bulbul a crescut mult si pina la marginea ghiveciului mai e doar 1 cm. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: fluturas
MesajScris: 04 Noi 2010 21:32 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
Va recomand sa nu puneti ingrasamant dupa ce il cumparati,eu am un fluturas de prin martie nici nu astatla hibernare si parca vad ceva bobocei..deabia astept sa ma bucur ams adansez de bucurie :Yes: o nelamurire am:e normal sa fie aproape jumatate debulb in afara?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Mai 2011 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna tuturor. As dori si eu un sfat.Cyclamenul meu mai are vreo 10 frunze verzi, unele mai mici , altele mai mari..Florile s-au uscat.Din bulb se vede ca ar mai da ceva. Oare sa o mai las pana se usuca toate frunzele si apoi sa scot bulbul din pamant?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001