Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:24




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2008 15:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
administrator scrie:
Floare mica s-o stapanesti cat mai mult timp. Foarte frumos exemplar. :floare:


:Multumesc: Admin :pentru tine:

administrator scrie:
Renuntasem la idee.
Mi-am si achizitionat ieri una. Acum ca ne spui Elena.f ca o floare dureaza 4 saptamani ma mai bate un gand.


A ta ce culoare e ? :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2008 16:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
A mea a fost roz cu marginea alba. Am dus-o la noua biserica care s-a construit la mine cand s-a facut sfintirea.
Am sa iau alta poate in week end-ul acesta .

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Noi 2008 20:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
[quote="floare mica"]Ce bine ca ma sfatuiesti Elena, :pupici: gata, am cosmetizat-o :Multumesc:
Planta infloreste pina in aprilie-mai fara nici un pic de ajutor,
nu-i trebuie putin ingrasamint diluat in apa de udat :?:



:Multumesc: Laura :pentru tine:[/quote]

Eu zic sa ai rabdare sa vezi cum creste.Are nevoie de timp, de acomodare cu noua locatie.Parerea mea e ca nu-i trebuie ingrasaminte.De obicei pana le vinde,vanzatoarele nu prea se pricep la altceva in afara sa le puna ingrasamant si apa cat de multa.(Crede-ma,le-am testat de cate ori am avut ocazia).Prea mult ingrasamant dauneaza.Asa ca mai bine "vorbeste cu ea,laud-o,pune-i o muzica de relaxare" :oare: si ai sa vezi ca o sa te rasplateasca cu multe floricele. :pupici:
Nu te-am intrebat : mai are bobocei mici la baza bulbului?.O planta sanatoasa are bobocei de toate marimile inclusiv flori. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Noi 2008 00:14 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2008 12:32
Mesaje: 15
Localitate: breaza
grija principala la cyclamen este sa nu stagneze apa pe bulb.de aceea imi permit sa va sfatuiesc sa lasati bulbul cam1/3 afara din pamant la o eventuala transplantare sau la completarea cu pamant si sa udati sub frunze pe marginea ghiveciului ca la srepto.eu dupa ce-au trecut florile nu l-am scos ci doar l-am pus sub centrala. adat singur semne de viata si-acum are boboci.infloreste pana la sarbatori.si cred ca vine si mosu cu surate de-ale ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Noi 2008 00:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Elena, nu ma grabesc sa-i pun ingrasamint. Stiu ca sunt indopate chiar de producator si probabil cum ai zis tu chiar la magazin de catre vinzatoare. Tu nu le-ai pus niciodata ?
Si daaaa, are multi bobocei de toate marimile. In fieare zi ma uit la ea sa vad daca e bine din toate punctele de vedere. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Noi 2008 19:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
[quote="floare mica"]Elena, nu ma grabesc sa-i pun ingrasamint. Stiu ca sunt indopate chiar de producator si probabil cum ai zis tu chiar la magazin de catre vinzatoare. Tu nu le-ai pus niciodata ?
Si daaaa, are multi bobocei de toate marimile. In fieare zi ma uit la ea sa vad daca e bine din toate punctele de vedere. :floare:[/quote]

Eu nu le pun ingrasamant pe motivul ca in mai scot bulbii din ghiveci,ii curat de frunze si dupa o scurta pauza ii plantez in pamant proaspat pentru plante cu flori care are substantele si sarurile necesare pentru o noua inflorire.Eu cred ca ar trebui s-o ti sub observatie si daca da semne ca i s-ar schimba aspectul pune-i ingrasamant dar foarte putin.Teoretic ar trebui sa aiba ingrasamant suficient pentru perioada cat este inflorita.Ingrasamantul pe care il pun ei la plantarea bulbilor in ghivece (asa am observat in general la plantele cumparate) este sub forma de granule care se descompun treptat la fiecare udare.Daca-i mai administrezi si tu este deja prea mult si o sa-i dauneze. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Noi 2008 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
[quote="simonacerasela"]grija principala la cyclamen este sa nu stagneze apa pe bulb.de aceea imi permit sa va sfatuiesc sa lasati bulbul cam1/3 afara din pamant la o eventuala transplantare sau la completarea cu pamant si sa udati sub frunze pe marginea ghiveciului ca la srepto.eu dupa ce-au trecut florile nu l-am scos ci doar l-am pus sub centrala. adat singur semne de viata si-acum are boboci.infloreste pana la sarbatori.si cred ca vine si mosu cu surate de-ale ei.[/quote]


Am incercat si eu sa las bulbul in ghiveci fara sa umblu la el si de fiecare data s-a dovedit a fi un esec.De cand procedez asa cum v-am relatat mai sus imi traiesc si infloresc incepand cu luna octombrie in fiecare an parca tot mai bogat.In privinta adancimii de plantare a bulbului eu il plantez la nivelul pamantului (nu-l las chiar atat de mult afara din pamant)doar cat sa nu stagneze apa pe el la udare. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Ian 2009 21:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008 20:33
Mesaje: 41
Localitate: Arad
Mă alătur vouă şi pe acest topic. După mulţi ani de când nu am mai avut cyclamen în casă, iată o mică minunăţie: Imagine
Dar să nu mă laud prea tare... n-am îndrăznit de fapt să mai cresc cyclamen din motivele pentru care mulţi renunţă la această frumoasă plantă, floarea mi-a fost dăruită. Citind mai multe despre ea din experienţa Elenei sper să reuşesc să îi lungesc viaţa.
Şi acum câteva întrebări:
1) La ce temperatură o ţineţi acum, iarna?
2) Spuneaţi că înfloreşte mai multe luni. Planta mea momentan nu mai are decât 1-2 boboci, făcându-i toaleta (aşa cum am învăţat de aici) am observat că boboceii mici erau uscaţi şi i-am smuls. Mai are şanse să formeze boboci?
3) Dacă nu, va intra mai repede în perioada de repaus?
Apropo de cele povestite, Elena, unde ai ţinut bulbul în acea săptămână de "odihnă"?
Mulţumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 00:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Adina, eu tin planta in balcon, 15 grade Celsius :floare:
Si la mine multi boboci pe care-i asteptam sa creasca si sa infloreasca s-au uscat. Doar citiva au crescut, tijele nu s-au ridicat suficient deasupra frunzelor asa ca florile pareau sprijinite pe frunze si cam decolorate. In acest moment vad ca planta face multe frunze noi. Poate dupa aceasta faza sa-i mai apara boboci si sa infloreasca, oricum pina in aprilie - mai asa cum ne-a spus Elena nu trebuie sa scoatem planta din ghiveci.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Ultima oară modificat de floare_mica pe 06 Ian 2009 23:34, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 02:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Adina,eu le tin pe pervazul ferestrei sub care am si calorifer dar protejate sa nu vina caldura direct pe ele.Da ,planta infloreste mai multe luni dar posibil ca planta primita de tine este inflorita de multe luni daca spui ca nu mai are boboci.Parerea mea este sa o ti cat mai mult in forma chiar si fara flori.Macar pana in martie.Daca frunzele se ingalbenesc si cad poti sa/i scoti bulbul si sa-l plantezi din nou dupa aprox.o saptamana. Va intra in vegetatie mai repede. Eu fac aceasta operatie in mai ca sa inceapa infloritul din septembrie cand le aduc in casa.Bulbul il pastrezi in ghiveciul gol in care urmeaza sa-l plantezi.
_________________________
[url]htpp://elenafles.sunphoto.ro htpp://elenafles.sunphoto.ro


Ultima oară modificat de Elena.F pe 07 Ian 2009 02:03, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 02:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008 17:14
Mesaje: 69
Localitate: Fagaras
Floare mica,chiar aveam in gand sa te apelez sa-mi spui ce mai face cyclamul tau.Imi pare rau ca nu mai are boboci.Ma intreb daca nu-i e prea frig la 15 grade. Eu am in casa 20 grade..Boboci nu mai are si din cauza ca poate e inflorita de mai multe luni si a trecut perioada ei de inflorire.Daca i-au dat frunze noi inseamna ca bulbul e sanatos si cred ca va face si boboci .Trebuie sa ai rabdare .Daca nu mai infloreste ,in aprilie mai o treci in pauza ,apoi replantata

___________________________________
[url]htpp://elenafles.sunphoto.ro htpp://elenafles.sunphoto.ro[/url]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 07:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
Imagine
singurul meu supravietuitor(pe celelalte doua: una roz si alta rosie....am reusit sa le sugrum cu ingrasamant...mult prea concentrat! recunosc prostia mea...nu am masurat...si am incurcat cutiile...)
nu stiu daca stiti...dar sunt specii care miros!! al meu e unul dintre ele! :floare: miroase..floral...ff placut si discret! :mrgreen:

eu stiu ca le place apa...nu in exces..dar destula pe perioada infloriri!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Elena, am tinut ghiveciul si in casa, din prudenta n-am pus apa multa, am observat ca frunzele erau cam moi si atunci am decis sa-l pun la racoare. Pot sa-l mut oricind la caldura, ce zici, nu-i dauneaza acum sa-l trec la 20 de grade de la 15 ?
Asa m-am gindit si eu ca daca face frunze inseamna ca bulbul e sanatos ! :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 16:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Florina, n-am stiut ca sunt specii de cyclame care miros, cyclamul meu seamana la frunze cu al tau, o sa fiu atenta cind o sa mai aiba flori, poate miros si ale mele si n-am fost atenta :oare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Ian 2009 20:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008 20:33
Mesaje: 41
Localitate: Arad
Mulţumesc, fetelor, pentru sfaturi! :pupici:

Elena, fii amabilă te rog şi dezvoltă puţin explicaţia referitoare la păstrarea bulbului. Cred că nu m-am exprimat eu prea clar: voiam să ştiu unde ţii bulbul în acea săptămână în sensul că îl aşezi la întuneric / lumină, la răcoare / căldură ori îl ţii în acelaşi loc printre celelalte flori?

Mulţumesc mult, mult! Sper că nu te exasperez! :D
P.S. Dacă nu m-am bucurat acum mai mult de florile "minunăţiei" mele, sper să prind un alt sezon de înflorire!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001