Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 16:52




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2009 09:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
Erwin scrie:
Daca bine am observat eu in albumul tau ai numai Begonii Elatior, care nu necesita "repaus".

hmmmmm, multumesc!!
sunt inca verzi...fara flori, le ud mai rar!o sa le scot la lumina atunci! :roll:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mar 2009 09:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
dragele mele, cu begoniile ma lupt de 2 ani.cele mai dragi imi sunt cele cu tubercul.iarna asta chiar au rezistat.am reusit in sfarsit sa le aflu multe secrete pe care o sa vi le spun si voua :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 16:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
eu am in special curgatoare,mi se pare ca infloresc mai bogat.de cum apar frunzele si pana toamna le pulverizez preventiv cu fungicid pentru ca sunt usor sensibile.in perioada de vegetatie le ud zilnic seara,cu apa calduta.La o sapt. ingrasamant.indepartez frunzele si florile uscate de la sol pentru a nu putrezi.Solutie fungicida le pun si in pamant din cand in cand,dupa udare,;SAu se tin tuberculii inainte de plantare cateva ore in astfel de solutie.multa lumina dar nu soare direct.usor umbrite si in locuri mai racoroase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 16:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
in septembrie-octombrie,raresc udarile si le las sa se usuce in ghiveci.apoi scot tuberculii si ii pastrez in hartie de ziar,rumegus sau turba uscata in incaperi aerisite,racoroase, la intuneric;cand apar lastarii,cam prin februarie,ii replantez;atentie insa tuberculii trebuie controlati periodic in perioada de repaus,pentru ca pot putrezi si contamina si pe ceilalti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 18:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
1. In ce solutie tii bulbii inainte de plantare?
2. Cu ce fungicid le stropesti peste vara?

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mar 2009 21:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2009 08:42
Mesaje: 149
Localitate: craiova
champion,shavit sau tilt... eu asta am folosit....mai diluat la inceput;apoi pentru pulverizat in concentratia indicata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2009 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ma alatur si eu iubitoarelor de begonii cu prima mea begonia. Nu i-am rezistat :mrgreen:

Imagine***Imagine***Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2009 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
sa-ti traiasca Laura draga si sa te bucure toata vara cu florile ei minunate!
Am avut si eu una la fel, dar pana la urma a murit. Acum un puiut mic, obtinut de cumnata mea din una din begoniile ei. Nu mai imi aduc aminte ce culoare este, cred ca orange :P

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 11:32 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Mai dragilor am facut o prostie cat mine de mare si acum regret dar cred ca nu mai e nimic de facut. Cu 2 ani in urma am cumparat din piata o begonie superba am ingrijit-o cu mult drag dar si ea m-a rasplatit cu numeroase flori fie iarna, fie vara. In iarna aceasta am citit pe internet o gramada de lucruri despre flori, iar in dreptul begoniei scria ca trebuie sa aiba o perioada de repaus dar floricica mea nu a avut nici un repaus, doar i se uscau unele frunze dar ii ieseau altele si crescuse destul de mare in volum. Tot in articolul acela scria ca primavara begoniile se tund si asa am procedat si eu cu a mea dar am reusit sa o omor si imi vine sa urlu, am tuns-o prea mult si la inceput ii ieseau frunzulite dar nu aveau puterea sa creasca ci se uscau si cadeau, acum de ceva timp nu i-au mai iesit frunzute si pare cu totul moarta, oare daca o scot din pamant si o plantez iarasi o mai salvez?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2009 19:18 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Draga Schiopugabi.Daca ai lastari noi poti sa o replantezi intrun ghiveci cu pamint nou.Incearca sa vezi.Eu cu begonia mea asa am facut.Si am reusit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2009 19:27 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Mai citeste si de la celelalte fete.poate te fatuie mai bine decit mine.Dar iti trebuie si fertilizant bun ptru.ea si un substrat cu turba.BAFTA.Nu fi furioasa poate o salvezi .Sa-mi dai un raspuns daca a mers.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mai 2009 22:26
Mesaje: 59
Localitate: Buftea
Bine v-am regasit! :pupici: Sa o prezint si eu pe "BIBI" caci asa o cheama :D

[/color].Imagine


Ultima oară modificat de Valentina pe 22 Iun 2009 22:36, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 21:49 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
Este superba BIBI a ta Valentina! Galbenul asta ma "omoara" :premiu: ! Sa-ti traiasca si sa-ti faca muuulte floricele la fel de frumoase!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 22:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mai 2009 22:26
Mesaje: 59
Localitate: Buftea
Scuzeeee....am sa le fac mici de acum incolo :pupici:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iun 2009 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mai 2009 22:26
Mesaje: 59
Localitate: Buftea
aura62 scrie:
Este superba BIBI a ta Valentina! Galbenul asta ma "omoara" :premiu: ! Sa-ti traiasca si sa-ti faca muuulte floricele la fel de frumoase!

Multumesc mult :pupici: :pupici:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 111 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001