Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:51




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce are?
MesajScris: 02 Aug 2008 12:26 
Neconectat

Membru din: 10 Iul 2008 22:19
Mesaje: 21
Localitate: Arad
Imagine Imagine Imagine

Ce se intampla cu frunzele de se deschid la culoare? Nu sta in soare, este pe coridor si acolo este tot timpul umbra dar lumina multa, iar de umiditate nu cred ca duce lipsa pentru ca o pulverizez cu apa de 2-3 ori pe zi cand e cald. sa fie pamantul de vina? este pamant de gradina. Sa ii pun turba amestecata cu nisip? sa fie de la clorul din apa?

_________________
Nu lua viata prea in serios, oricum nu iesi viu din ea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2008 12:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Codrina, verifica sa nu fie atacata de daunatori. Mie mi se pare ca are ceva pe frunze.
Verifica cu o bucata de hartie, vezi la daunatori ca este explicat acolo cum procedezi.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2008 12:54 
Neconectat

Membru din: 10 Iul 2008 22:19
Mesaje: 21
Localitate: Arad
Nu cred ca are nimic pe frunze, pur si simplu asa sunt frunzele , culoarea .... am verificat=o atent...dar o sa verific inca o data ...am sa ii schimb pamantul azi... poate o ajuta...
multumesc

_________________
Nu lua viata prea in serios, oricum nu iesi viu din ea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2008 13:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2008 12:17
Mesaje: 23
Localitate: Timisoara/Craiova
uita-te atent daca nu cumva vezi niste panze foarte fine ...foarte foarte fine...pulverizeaza-o..ca atunci poti vedea particule de apa pe panze- daca sunt...
eu asa am patit cu a mea (ma procopsisem cu ceva acarian).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Aug 2008 13:21 
Neconectat

Membru din: 10 Iul 2008 22:19
Mesaje: 21
Localitate: Arad
nu, nu sunt nici un fel de panze...
M-am uitat mai atent la frunze, pe partea dorsala, si am vazut ceva punctulete maronii, f f mici, iar cand le-am indepartat cu degetul a lasat o urma micuta umeda in urma... ce este? Am pulverizat cu o solutie insecticida,pt insecte fitofage, pe baza de sapun K, atat am la indemana momentan. ce solutie trebuie sa iau?? tin f mult la palmierul asta.

_________________
Nu lua viata prea in serios, oricum nu iesi viu din ea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Frumoasa mea de la birou se pregateste sa infloreasca din nou . :Yes: :dans:

Imagine***Imagine***

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 21:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Foarte frumoasa Laura :bravo: :bravo: :bravo: spune-mi te rog cit de des o uzi ? am si eu una de aprox 2 luni ca eu am mania udatului si am pierdut si acum o dracena tot din cauza apei :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2008 20:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Iarna o ud cam la 8 - 10 zile. Iar vara ceva mai des, la 4 zile.
Este destul de mare si "batrana". Cand m-am angajat eu la firma era deja aici de vreo 4 ani, mi-a spus colega de birou. Pana anul acesta n-a inflorit niciodata. Ba chiar era sa moara din cauza lipsei de apa.
Desi nu-mi place sa ma laud, si asta nu e neaparat o lauda de sine, de cand m-am ocupat de toate florile de la birou, le merge excelent. Unele au inflorit. Asta e una dintre ele. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2008 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Multumesc Laura ,o sa beau eu apa in locul florilor acuma iarna :lol: daca ma mai apropii de ele asa des sa le ud . :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2008 19:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Te inteleg perfect cu udatul excesiv. Si eu am tendinta sa ud poate prea des unele floricele, si din pacate pe unele le-am pierdut si eu :( Insa incerc sa verific mereu pamantul cat e de ud si apoi daca e nevoie pun apa.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Aug 2009 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Cu riscul sa radeti de mine, sau chiar sa nu raspundeti la o intrebare - puerila, poate - eu incerc...
Care este diferenta intre Chamadorea Elegans, Chrysalidocarpus (Areca) si Kentia? Stiti? Pentru ca eu le incurc mereu... :help:

Va multumesc frumos si, evident, va tzuc!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Apr 2010 15:23 
Neconectat

Membru din: 28 Mar 2010 18:14
Mesaje: 47
Localitate: breaza
am achizitionat-o si eu acum de curand de la - dar a mea e tufa nu creste ca o tulpina inalta dar frunza e aceeiasi :?:

_________________
Florile sunt viata mea,cred ca nu e zi sa nu vorbesc despre ele,nu e zi sa nu le ingrijesc,sa le privesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Apr 2010 20:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Are si mama tot o "fetita", anul asta am incercat sa germinez semintele, insa acum aflu ca n-am gresit cu nimic de nu mi-au incoltit, pt. ca pur si simplu nu erau valide. :(

Planta mamei e tinara, are mereu cam 4-5 frunze maxim. Oare se inmulteste numai prin seminte sau as putea incerca sa "prind" o frunza cumva?

Pina una-alta, ca vorbim de palmieri, ieri am pus la germinat simburi de curmal. Si curmalul tot cu "fetite" si "baietei" este, dar macar fetitele fac fructe si singure, cred... ma uit dupa topic si daca nu este il fac eu, ca sa va spun o poveste extraordinara despre curmal.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2010 13:47 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010 13:39
Mesaje: 7
Cu putin ajutor am ajuns la discutia asta, unde sper sa primesc ceva sfaturi. Acum un an si jumatate am primit o floare plina si bogata, care din pacate s-a cam tot redus in dimensiuni. Nu ma pricep la flori, dar am incercat si cu apa mai multa, si cu mai putina, si in coltul camerei unde sta de obicei, si sub geam la lumina, dar niciuna din schimbari nu a avut efecte semnificative. Planta are cam jumatate din volumul initial, dar nu e pe moarte, adica de 1 an tot asa o duce. Doar ca tot timpul se cam usca, se fac maronii capetele frunzelor.

Sunt in totala necunostinta de cauza cu tot ce inseamna florile si plantele, de aceea apelezi la voi iubitori si "profesionisti", sperand sa primesc niste sfaturi foarte concrete, de genul "pune jumatate de litru de apa la 5 zile, pulverizeaza de 3 ori pe saptamana, cumpara ingrajamantul/tratamentul cutare, taie capelete frunzelor in unghi de 17 grade...etc"

Cateva poze cu planta:
http://falista.ro/temp/IMG_8565.jpg
http://falista.ro/temp/IMG_8568.jpg
http://falista.ro/temp/IMG_8569.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Iun 2010 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Costel,

E grozav ca iti faci griji pentru planta ta si ca vrei s-o ajuti si ceri sfaturi. Asa ca nu te superi ca-ti fac o "expozitiune" ca la incepatori, dar incerc sa acopar toate aspectele si eventualele probleme sau intrebari pe care le-ai mai putea avea si pe viitor.

Cred ca ce ai tu acolo nu este o Chamaedorea elegans. Uita-te la fotografiile postate mai inainte pe acest topic si compara forma frunzelor.
Apoi, toate chamaedoreele cu care am avut placerea sa ma intilnesc aveau o singura tulpina in ghiveci, ca un palmier pitic ce se afla ele... Deci e normal sa piarda cite o frunza in timp, pentru ca formeaza tulpina si cresc in inaltime. Incet, dar cresc...

Si inca ceva... planta ta... nu e o "floare" e o planta decorativa prin frunze. Foarte posibil sa faca si flori (daca e elegans, insa ma indoiesc), insa nu sint spectaculoase, precum florile plantelor care sint decorative prin flori. (Aici mi-ar trebui emoticonul ala cu ochelari de profa/tocilara :) )

Acum, se poate sa fie mai multe specii de chamedorea, pentru ca si eu am niste "tufe" mici - atacate constant de pisica-mea, de le-a redus in stare de biete betisoare verzi :Ruga: sa-si revina - despre care nu mai stiu cum se numesc exact, dar stiu ca-s tot o specie de palmier foarte pitic, caruia asa ii place sa creasca, in "comunitate". Asa ca e posibil sa ai o versiune putin mai mare a acestui fel de palmier pitic, gen "tufa".

Dar, in general palmierii au aceleasi reguli de ingrijire. Asa ca indraznesc sa dau cu sfatul, ca nu face rau.

Ma uit la poze si daca zici ca il ai de un an jumate, poate ca pamintul in care este s-a "batatorit" si nu-i mai asigura un drenaj bun. Poate i-au crescut radacinile (mai ales ca-s in gasca) si are nevoie de un ghiveci mai mare. Ca frunzele sint verzi si vesele, nu au pete de boala si nu vad alte simptome ale vreunei suferinte directe (boala/daunator) a plantei. Uscarea virfurilor nu e chiar asa de grava daca nu tai frunzele de tot. (Revin mai jos detaliat despre asta).

Am citit ca speciile de chamaedoreea sint foarte rezistente la "abuzuri" (gen lipsa de lumina, perioade de seceta) insa daca le iubim trebuie sa le gasim ritmul potrivit ca sa le facem fericite si sa ne bucure cu frumusetea si eleganta lor.

Daca verifici si decizi ca pamintul e cam tare si daca te uiti sub ghiveci, prin gaurile de drenaj si vezi mustati de radacina, atunci e nevoie de un ghiveci cu diametrul mai mare decit cel pe care-l are acum (mai mare cu 5-10 cm sa zic). Pamintul este foarte important pentru palmier. Lor nu le place apa in cizme, deci nu trebuie sa retina umiditate, trebuie un drenaj foarte bun.

De obicei pamintul de cactusi imbogatit cu humus este bun, dar poti sa mai adaugi in amestec si perlit (pina la 25-30% din volumul ghiveciului) si pamint de flori - te rog verifica tu cu un Google daca le-ar placea si ph acid sau nu conteaza, ca am uitat acum si n-am timp sa fac research. Desi nu cred ca e prea important ph-ul...

Pamintul asta "de flori" il amesteci bine cu cel pt. cactusi (si cu perlit daca ai) sa nu fie mai mult de 20-25% din volum. Daca n-ai pamint de cactusi si nici perlit, iti trebuie neaparat nisip de riu pe care sa-l amesteci cam 40-60 / 45-55 cu pamint de flori sau poti cauta pamint special pentru plante decorative prin frunze pe care sa-l amesteci cu nisip. Poti sa arunci si citiva pumni de pietris marunt-marunt prin el, tot pentru drenaj. Da, reteta ca la prajituri.

Daca giveciul nou are "gaurile" marcate doar cu subtierea plasticului, fa gaurile de pe fundul ghiveciului din interior spre exterior si lasa-le cit mai netede. Pune pe fundul ghiveciului un strat de pietris de riu (care sa nu treaca prin gauri :) ) si sa asigure mai bine drenajul.

Cind scoti plantutele din ghiveciul vechi, ai grija sa nu rupi virfurile albe de la radacinute, care-s mai fragile. Dupa ce ai scos coletul, incearca sa indepartezi cu grija pamintul batatorit si epuizat dpdv nutritiv si arunca-l intr-o gradina, nu-l adauga in ghiveci.

Acum e momentul sa verifici starea de sanatate a radacinilor si daca prin pamint misuna vreun parazit. Rimele sint benefice, nu sint paraziti, dar mai bine le dai drumul in gradina daca dai de vreuna... :)

Daca vezi vreo umblatoare suspecta trebuiesc spalate radacinile de tot pamintul vechi si verificate cu grija inainte sa le replantezi.

Oricum, nu separa tulpinitele in ghivece individuale, plantei asteia asa ii place sa creasca si in natura, in grup/gasca/tufa. Pe cit posibil incearca sa le lasi in aceleasi pozitii in care s-au obisnuit unele cu altele ca sa nu se certe. :)

Daca nu au paraziti, verifica radacinile. Daca sint unele uscate, fara nici un virf tinar (alb) si chiar arata inutile pt. planta, e bine sa le indepartezi cu o foarfeca, pentru ca radacinile moarte de palmier se descompun greu, exista riscul aparitiei unor mucegaiuri pe ele daca umiditatea creste, impiedica drenajul si incomodeaza hranirea plantei. Totusi, daca nu esti sigur ca radacina suspecta nu mai e folositoare plantei, mai bine nu o tai de tot, doar scurteaz-o.
Daca e flexibila, nu moale sau frinta... insa nu stiu cum arata toate radacinile de palmieri, de-asta zic... La planta mea care seamana cu asta are radacini maro mature care au vlaga si radacinute albe tinere ici-colo pe la virfuri sau noi ramificatii. Cele uscate or sa fie evidente, sint sigura. Pot fi si negre sau innegrite daca sint moarte de mult.

Pune jumatate din compozitia proaspata de pamint in noul ghiveci, aseaza grupul de plantute sa fie cu coletul la acelasi nivel ca in vechiul ghiveci si adauga pamint proaspat din amestecul pregatit pina se completeaza tot ghiveciul.

Pentru inveselirea plantei pune-o undeva unde sa aiba lumina cit mai multa, dar nu direct in soare, ca face insolatie. I-ar face placere si undeva la aer, dar nu chiar in curent, ca si tu stranuti daca stai intre geam si usa deschise. Apoi... poti sa-i administrezi foliar o solutie hranitoare din cele pentru plante decorative fara flori o data la 2 saptamini. E preferabil sa faci solutia mai diluata decit indicatiile de pe ambalaj. Daca o faci mai concentrata in cantitate asa de mica SE ARDE PLANTA!

Ca ritm de udare lasa pamintul sa se usuce intre 2 udari. Asta depinde si de umiditatea din aerul incaperii unde locuieste plantuta, si de caldura... de-asta nu pot sa-ti zic fix la 2 zile. Pentru ca o sa fie un ghiveci mai mare, si mai ales daca pui si perlit, poti chiar sa uzi a doua zi dupa ce observi ca s-a uscat pamintul. Verifica sa fie uscat si la 3-5 cm. de la suprafata si NU LASA APA in farfurioara.

Nu pune multa apa deodata. Depinde de volumul ghiveciului si de cit de insetata e planta, insa e bine sa pui cite putina apa, ca sa aiba timp sa fie absorbita de pamint, nu sa se scurga direct in farfurioara. Pui cam jumatate de pahar de apa, astepti sa intre in pamint, mai pui jumatate... zic eu ca la un ghiveci mai maricel cam un pahar jumatate de apa maxim 2 sint OK.

Daca este foarte cald si aerul este uscat, fa-i si un dus, o pulverizare pe frunze si pe sub frunze intre 2 udari. Asta previne aparitia temutului paianjen rosu, care e favorizat de uscaciune si caldura.

Nu taia frunzele care prezinta virfuri uscate. Poti inlatura doar partile uscate-uscate insa lasa pe frunza un milimetru din ce e uscat, nu taia din partea verde sau la limita unde mai e galben. Palmierii se hranesc si din frunze si daca tai ce e verde/galben ii incetinesti cresterea de noi frunze, caci nu mai are hrana pentru ele. Daca repeti in timp taierea asta periculoasa de parti verzi poti chiar sa OMORI planta.

Nu ii uda chiar linga tulpinite - radacinile sint sub pamint in tot ghiveciul. Apa direct linga tulpina favorizeaza aparitia de mucegaiuri pe ramasitele uscate ale frunzelor pe care le-au pierdut mai de mult. Totusi, nu inlatura acele parti uscate decit daca sint atacate de mucegai. Ele sustin planta si sint tulpina ei. Daca le inlaturi o sa se subtieze si o sa-i fie mai greu sa sustina mai multe frunze mari, mature.

Cam atit pentru azi... :) Succes si te rog sa ne tii la curent cu ce mai face plantuta ta. Poate descoperi si denumirea completa... Chamaedorea... si inca ceva.... sa ne lamurim si noi daca-s mai multe feluri de elegans sau mai multe feluri de Chamaedoree. Iarasi, nu am acum timp sa fac eu aceasta investigatie. Numai bine!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001