Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:55




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2008 18:51 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
sorry ca foto apare asa mare...???!!! (am copiat din album randul unde scria img code.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Feb 2008 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
suzyka, fa-ti album pe Webshots, astfel pozele postate aici pe forum nu vor mai fi asa de mari. Citeste aici detalii : Inserare foto pe forum

Eu asa am banuit ca floricica ta din album este tot o Chamaedorea Elegans. Seamana aproape perfect cu cea pe care o am eu la servici. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Mar 2008 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am vazut duminica si o floare de Chamaedorea, care era plantutza masculina. Si chiar am facut si poze. Insa pozele sunt pe aparatul foto al parintilor mei si tata inca n-a avut timp sa descarce si sa-mi trimita pozele. Dar cum le primesc, imediat vi le arat.
In sfarsit mi-am dat seama ca este intr-adevar o diferenta foarte mare intre plantutza feminina si cea masculina. La cea masculina florile sunt mult mai mari si mai galbene. La cea feminina, pe care o am eu la birou la servici, florile sunt mult mai mititele, iar culoarea este mai palida.
Mi-a parut rau ca planta masculina vazuta la Baia Mare era in interiorul unui magazin si fiind duminica era inchis. Ca as fi luat seminte. Era plina de flori. Dar poate o conving pe mama sa merga sa ceara seminte. Desi, :uff: ma cam indoiesc ca va merge.
Astept sa primesc pozele si va arat. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Au sosit si pozele. Surprinzator de repede.
Scuzati calitatea pozelor, dar sunt facute prin vitrina deoarece magazinul unde era plantuta era inchis.
Aceasta este planta masculina :

Imagine***Imagine***Imagine***Imagine

Se vede clar diferenta dintre flori (si dintre calitatea pozelor :uff:) :

Feminina : Imagine


Masculina : Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 20:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Foarte interesant Laura. Acum m-am lamurit si eu. Si a mea este tot feminina.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2008 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Gata cu semintele si cu floricele plantutei de la servici. Azi le-am cules pe ultimele. Cine vrea seminte ? Nu sunt multe. Nu stiu cum si daca se vor prinde. Dar eu va trimit cateva. Poate vreti sa incercati sa o prindeti in pamant. Deci, cine se inscrie ? :roll: :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008 12:49 
Neconectat

Membru din: 07 Iun 2008 23:19
Mesaje: 15
am cumparat si eu citiva pui am schimbat ghiveciul am pus pamant cumparat de la hipermarket din acela unguresc parca insa plantuta nu vrea nici cum sa creasca , ba din contra inca un pic si se usuca de tot, nu stiu ce sa i mai fac
Apropo unde gasesc mai multe tipuri de pamant ca de obicei sa gasesc un sigur fel cel care e comercializat cel mai des


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008 23:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Depinde ce fel de panant ai pus. Pamantul unguresc se comercializeaza sub mai multe feluri ca si celelalte tipuri.
Turba, pamant muscate, etc.
In supermarketuri sunt tot felul, incearca sa mergi in mai multe locuri si vei gasi.
De preferat este sa faci o combinatie de pamant de padure cu unul cumparat (turba de exemplu).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iun 2008 00:40 
Neconectat

Membru din: 02 Iun 2008 23:58
Mesaje: 42
E supeba floarea ta,nu am vazut niciodata asa ceva!As putea spera si eu .........la o plantuta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iun 2008 10:20 
Neconectat

Membru din: 27 Mai 2008 14:10
Mesaje: 90
Localitate: Bucuresti
Laura, nu stiu daca samanta ta de pe plantuta o sa fie viabila pentru a germina.
Stiu ca la plantele dioice intotdeauna pentru fecundarea florilor si obtinerea semintelor viabile sunt necesare atat o planta cu flori mascule cat si femele in apropiere.
Tu poti sa incerci sa le inmultesti prin seminte.
Eu te-as sfatui altceva:
- la anu cand iti infloreste iar planta sa mergi sa strangi polen de pe planta mascula, il depozitez intr-un recipient de sticla si il ti in frigider la o temperatura de 4-5 grade;
- atunci cand florile de pe planta feminina sunt deschise, iei cu o pensula polen de la planta mascula si dai pe florile femele, repeti de cateva ori aceasta operatie.
- astfel poti obtine seminte viabile pentru germinare:)
Din aceste seminte sa nu te gandesti ca o sa obtii o planta monoica, ci tot dioica.
Mult succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iun 2008 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nolina, ce zici tu ar fi ideal daca as si putea face. Insa "fetita" e la mine la servici la Timisoara, iar "baietelul" e la un magazin din Baia Mare. Acolo ajung cam foarte rar. Alt "baietel" n-am vazut. :uff:
Semintele de la "fetita" mea inca nu le-am plantat din lipsa de timp :uff:
O sa incerc zilele astea sa vad daca iese ceva. :oare:

petnick78, eu la plantuta de la servici am pamant obisnuit de flori. Insa il ud si pulverizez cu apa destul de des. Nu prea des, sa nu putrezeasca. A suferit biata planta de sete foarte mult timp. Dar am reusit s-o readuc la viata. Incearca sa-i schimbi pamantul. Mie nu-mi place pamantul cu care vin plantutele de la supermarketuri. Mereu le schimb pamantul. Bafta ! :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008 19:20 
Neconectat

Membru din: 07 Iun 2008 23:19
Mesaje: 15
nu mi dau seama de ce nu mi rezista
am pus plante si in alte ghivece in alte camere si la fel patesc
se usuca sau sint pe jumtate uscate . intii frunzele incep sa se decoloreze verde sters apoi se usuca, de fapt au ramas in stadiu asta de asta iarna
nu o tin in soare, e dupa perdea pe un surport de flori
am sa incerc sa mai cumpar inca un exemplar de la florarie poate am mai mult noroc . imi place enorm aceata planta. am vazut exemplare mari dar sint 200ron
:(

_________________
http://picasaweb.google.com/petnick78/Flori citeva flori


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008 20:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
petnick78, imi pare rau. :(
Daca zici ca toate patesc la fel, se usuca incet si mor, inseamna ca ceva nu le prieste. Poate fi pamantul, mediul (prea umed sau prea uscat), sau poate le uzi prea des sau prea rar. Nu stiu exact ce poate fi. Important este sa nu le muti prea des in casa dintr-un loc intr-altul. Ca ele se tot readapteaza si nu le e usor.
Pe plantuta de la servici o tin la geam la lumina, dar nu ajunge soarele niciodata direct pe ea. Am vedere spre nord si la servici (si acasa).
O ud cam la 5 zile (acum ca e cald). Iarna o udam o data pe saptamana. Si ii pun ingrasamant pentru plante de apartament cam la 2 sau 3 saptamani (iarna puneam mai rar).
Pamantul din ghiveci este un pamant simplu. Fara prea multa turba sau pamant special. Cred ca este un pamant de gradina, dar bogat in minerale. Nu e uscat.
Si ii merge foarte bine.
Era sa o pierd si eu, era aproape uscata, de-un verde pal. Insa suferea de deshidratare. Nu era udata suficient de femeile de servici de la birou care fac curat si uda florile. De cand am observat ca nu se ocupa cum trebuie de plantutze, le-am zis sa nu se mai ocupe deloc de ele, ca le un DOAR eu.
De atunci, toate merg splendid de bine (fara sa ma laud :mrgreen: ). Dar toti au observat cat de bine se dezvolta si le merge excelent. :wink:

Poate plantuta ta totusi isi va reveni. Atentie la umiditate si pamant (substrat). Bafta ! :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iun 2008 15:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Care este denumirea populara pentru plantuta asta ? :oare: Ca ma intreaba multa lume de ea si eu mereu le zic denumirea stiintifica si le greu sa-i retina numele. Are denumire populara, romaneasca ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iul 2008 15:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
codrina scrie:
Am cumparat una din selgros, acum vreo luna, si dupa numai o saptamana dupa ce s-a acomodat in noul loc, a inceput sa ii dea fire noi. acum o saptamana am mutat-o intr-un alt ghiveci, iar azi am scos-o afara in curte, sub vie, unde e mai multa umbra. Ma intreb totusi, sa o pun inapoi in coridor? sau e ok si daca sta afara? La fel am facut si cu un pui de Dieffenbachia. :oare: :?: [/img]

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001