Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 07:40




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iul 2010 14:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu cred ca planta in discutie este o Chamedorea elegans. Am si eu una, dar nu va arat poze cu ea :oops: . In primavara am crezut ca ii fac un bine sa o scot la aer pe balcon, dar saracuta s-a parlit de la soare (chiar daca acesta o vedea pana la ora 11). Deci, in principiu, nu-i place lumina intensa.
Cum am adus-o in interior, la adapost, a format o frunza, initial ca o sabiuta verde, care s-a deschis apoi ca un evantai.
Iar la mine chiar a inflorit :wink: dezvoltand un soi de "spic" cu bobite ca niste boabe de mustar.
Pamantul nu i l-am schimbat de ani de zile si nici nu-i prea bun, chiar daca nu o deranjeaza, dupa stressul cu scosul pe balcon, o las un timp sa-si revina :inger: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Iul 2010 16:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Aici:
http://www.palmguide.org/images.php?fam ... hamaedorea

si aici:
http://davesgarden.com/guides/articles/view/931/

...sint fotografii si descrieri ale celor mai cunoscute tipuri de palmieri Chamaedorea. Elegans face tulpina si creste unul singur in ghiveci, dar sint altii care seamana cu palmierul din pozele lui Costel, deci are o Chamaedorea, dar alta decit Elegans.

Si Chamaedorea Elegans pe care o are mama la Constanta infloreste in fiecare an tot cu bobite de mustar, deci avem fetite amindoua.

Parca Laura are in album niste poze cu un baiatel Elegans pe care l-a vazut undeva si care baietel face florile putin diferite. Poate anul viitor facem rost de ceva stamine de la el :D sa polenizam bobitele fetitelor si sa avem niste seminte valide...
Ma intreb daca polenizarea nu se poate face si cu polen de la alta specie de palmier... :roll:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Iul 2010 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Palmierul lui Costel seamana foarte bine cu o Chamaedorea Elegans, insa nici eu nu sunt sigura ca e asta . :oare: Adevarat ca dupa frunze seamana perfect, dar la tulpinita sunt putin confuza. Fetita mea de la servici arata altfel la tulpina. Adevara ca eu am o singura plantuta la birou, iar in pozele lui Costel se vede ca sunt mai multe in acelasi ghivecel. :roll:

Alice, ai dreptate ca am in album poze cu un baietel de Chamaedorea, insa plantuta respectiva se afla tocmai la Baia Mare, unde locuiesc parintii mei, iar pana acum n-am reusit sa ajung in "sezonul de cules seminte". O singura data m-am nimerit, atunci cand am facut si pozele, insa planta se afla in vitrina unui magazin si era inchis. Poate ma nimeresc candva sa vedem cum reusesc sa iau niste seminte.

Eu am la servici o fetita. Si am incercat pana acum de 2 ori sa pun la incoltit semintele culese de la ea, insa fara succes. :( Infloreste in fiecare an, chiar de 2 ori pe an, depinde de conditiile din birou si de nervii lu' shefu' :lol: :lol:

Cred ca plantutele lui Costel sufera de "uscaciune" si ar avea nevoie de putina umiditate. Poate pamantul nu dreneaza destul de bine apa si ar fi indicat sa fie schimbat complet. La birou am schimbat pamantul acum un an. Am pus pamant nou, obisnuit, pentru plante de apartament de la Florasol. Si ii merge excelent. Vara un plantuta (toate plantutele de la birou) cam o data la 4 - 5 zile si tot cam asa le si pulverizez cu apa pe frunze (pe unele) inclusiv pe Chamaedorea. Si vad ca ii prieste bine tratamentul. Iarna le ud mai rar, cam la 8 zile si le pulverizez pe frunze cam la 10 zile. E destul de frig in birou. Ingrasamant folosesc tot din cel obisnuit, pentru plante de apartament, de la Florasol. Vara le pun ingrasamant cam la 3 saptamani, iar iarna cam la 5. Asa ingrijesc eu fetita mea de la birou si ma rasplateste frumos cu floricele mici si frumoase :wink:

Dar sfaturile scrise de Alise sunt geniale, asa ca multa bafta si floricele frumoase. Poate descoperim un baietel la tine sa ne curteze fetele :mrgreen: :dans:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2010 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
M-am uitat pe diverse site-uri insa n-am identificat numele palmierului. Ce pot spune cu siguranta, dupa site-ul Societatii Palmierilor din California de Nord este ca la specia Chamaedorea exista dupa cum am banuit tipuri care cresc "in grup" (apare la Growth habit: multiple) si tipuri care cresc solo (Growth habit: solitary). In grup sint cataractarum, costaricana, seifrizii si altele, insa ma tot uit la pozele lui Costel si vad ca fiecare fruzulita verde (nu stiu denumirea corecta, zic si eu "babeste" frunzulitele de pe frunza mare...) deci fiecare din ele are o singura nervura principala, pe mijloc, in vreme ce la palmerii "in grup" pe care i-am mentionat se disting mai multe nervuri "serioase" pe fiecare din aceste frunzulite.
Elegans creste solo si are si ea frunzulitele astea usor mai late si fara o nervura distinsa pe mijloc. Inca mai cercetez. Iata si site-ul de care ziceam: http://www.palmsnc.org/pages/palm_detail.php?id=46

Ce ma ingrijoreaza insa e ca am descoperit cu ocazia asta ca unora dintre acesti palmieri pitici nu le place uscaciunea... :( fiindca traiesc in paduri tropicale! De-asta si fac fata lipsei de lumina, pentru ca la ei acasa fac parte din primul etaj de vegetatie si stau sub umbra copacilor mai inalti. Asadar unora chiar le place sa fie udati mai des - zice undeva despre cataractarum ca "e foarte greu sa o omori de la prea multa apa" asa ca e musai sa o identificam sa vedem ce anume ii place acestei frumuseti exotice.

Laura, referitor la seminte, bobitele de la fetita nu au cum sa incolteasca fara polenizare de la baietei. Am pus si eu anul asta si abia apoi am aflat ca multi palmieri sint "fetite" si "baieti". De exemplu in plantatiile de curmali se face polenizare manual: se iau flori de la baieti, cu polen, si se trec peste florile fetitelor, cu pistil. Altfel recolta de curmale este mai mica daca se lasa pe mina vintului si a albinutelor. Mi se pare amuzant ca nici macar nu mai lasa "baieti" in plantatii, pur si simplu in sezonul polenizarii se cumpara flori masculine de la piata, fiindca un singur ciorchine cu polen poate poleniza o gramada de fetite. De-aici le-o fi venit arabilor ideea cu haremurile... :D

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2010 10:47 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010 13:39
Mesaje: 7
Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. Alice, m-am "speriat" cand am vazut primul tau raspuns. Sper sa nu se inteleaga ca e rea vointa, dar ca sa pastrez analogia ta cu gatitul, tu-mi recomanzi sa fac o prajitura cand eu nu stiu sa fac o paparada :)

Din sfaturile voastre am ajuns la concluzia ca atunci cand voi primi un pic de ajutor (singur nici la asta nu ma bag) o sa schimb pamantul cu unul din comert si o sa iau si ingrasamant sa pun cum scrie de fapt si pe instructiuni.

Am mai pus cateva poze, ca am observat ca inca incercati s-o identificati:
http://www.falista.ro/temp/IMG_8593.jpg
http://www.falista.ro/temp/IMG_8597.jpg
http://www.falista.ro/temp/IMG_8599.jpg
http://www.falista.ro/temp/IMG_8600.jpg
http://www.falista.ro/temp/IMG_8601.jpg
http://www.falista.ro/temp/IMG_8602.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:ha ha ha: Bravo Costel! Aveai plasticutul cu eticheta de la mama lui si ne-ai pus sa facem :oare: si :roll: si :oare: si :roll: si sa ne intrebam si sa descoperim mai multe despre minunata lume a palmierilor pitici. :D

Sa stii ca n-am vrut sa te sperii, dar eu iubesc mult de tot palmierii chiar daca abia de curind am inceput sa citesc si despre cum se ingrijesc. La scoala de prin clasa a 3-a desenam palmieri la orele de desen si prin caietele de la alte materii... :D

Am intrat pe site-ul acela de pe plasticutul de la tine din ghiveci si ce-mi vad ochii? Oferta lor este limitata la un singur fel de palmier (plante de dimensiuni diferite dintr-un singur soi, si cred ca inca un soi din aceeasi familie, caci intr-o singura poza planta are alt fel de frunze).
Insa nici vorba de Chamaedorea. Toti au sub fotografii denumirea de Areca Palm iar celui care arata putin altfel, ii zice tot Chrysalidocarpus lutescens, Areca Palm acolo pe site. Un simplu Google si cu imagini si cu text, m-a lamurit ca palmierul tau este, intr-adevar, un piticut din soiul Areca, intilnit mai des in apartamente decit in natura, caci in mediul lui natural, in Madagascar este chiar o specie foarte rara si amenintata cu disparitia. :(

Am vazut si alte fotografii superbe cu "pilcuri" de palmieri Areca mari, in gradini tropicale, insa aceia nu sint specia pitica, de apartament, pe care ai tu norocul sa o detii. Sa vezi de ce noroc. :) Acesti palmieri sint foarte apreciati ca plante de apartament pentru ca purifica aerul dintr-o incapere, neutralizeaza toate gazele toxice cu care au fost testati din chimicalele pe care le folosim ca produse de curatat, vopseluri etc. si mentin umiditatea aerului, daca sint si ei, la rindul lor, bine hidratati. Iata de ce are nevoie palmierul tau ca sa fie fericit si sanatos:

Palmierilor Areca le place cit mai multa lumina dar nu soare direct, pentru ca le poate arde frunzele, mai ales daca e filtrat de o fereastra. Muta-l intr-un loc mai luminos insa la ceva distanta de fereastra.
Apoi, curata din ghiveci pamintul cu pete portocalii de la suprafata si resturile vegetale care au tendita sa faca mucegai (se vad si pe trunchiuri, pete albe pe partile uscate), pina dai de pamint curat.

Petele albe apar de la apa, si de-acum inainte vei evita sa atingi tulpinile cu apa cind il uzi. Ar fi de preferat sa-l uzi cu apa de ploaie sau fiarta si racita sau, mai simplu, cu apa care a stat cel putin 24 de ore intr-un container cu gura mai larga, pentru ca apa de la robinet are si clor si calcar (ala care se depune si la masina de spalat :) ) si alte minuni nu neaparat benefice pentru un palmier delicat.

Vad si un fel de iarba pe-acolo, care nu stiu ce e cu ea, insa banuiesc ca ar fi avut rol sa mentina umiditatea in ghiveci. O poti inlatura si pe aceasta si daca stratul de pamint inlaturat este mai adinc de 2-3 cm, va trebui sa completezi cu pamint proaspat de orice fel. Asta pina vei decide ca e timpul pentru un ghiveci nou. :) Odata ce-l muti intr-un ghiveci mai mare, nu va mai fi nevoie sa repeti operatiunea mai multi ani la rind. Intr-unul din articolele de mai jos zice ca e bine sa-i dai un ghiveci de 2 ori mai mare decit volumul radacinilor, ca sa stimulezi cresterea.

Nu mai tunde deloc virfurile maronii, pentru ca la specia asta scrie clar ca ii opresti cresterea frunzei daca ii tunzi virfurile, chiar daca-s uscate. Frunza se inlatura numai cind s-a uscat de tot, pina linga tulpina. Daca pina acum ai tot ajustat-o, de-asta s-a anemiat.

Mie-mi plac si frunzele uscate la palmieri. Daca te gindesti ca din acele frunze uscate se fac la tropice umbrelutele de plaja care la noi sint cu stuf, e o imagine exotica. :) Oricum, e doar o chestiune de rabdare, sa astepti pina iti zice el ca nu mai are nevoie de frunza respectiva.

Poti sa eviti ofilirea frunzelor inainte de vreme. E normal ca in timp frunzele mai batrine sa se usuce, insa se usuca mai greu daca esti generos cu pulverizatorul. In Madagascar umiditatea aerului este foarte mare, asa ca o pulverizare zilnica sau chiar de 2 ori pe zi in zilele mai calde ii va inviora pe "baieti". Pulverizeaza si aerul din jur. Uite mai jos putin citeva articole cu instructiuni mai detaliate, in engleza.

Dupa cum vezi, ca dificultate de intretinere, nu este nici simplu, nici greu. Moderat inseamna ca e nevoie de putin mai multa atentie pina-ti dai seama care e ritmul lui. Eu as zice sa iei notite din fiecare articol, pentru ca se completeaza informatiile, si fii atent la ce zice sub primul articol, la "Tips & Warnings".

Oricum, de-acum ca stii cum il cheama, mai departe poti cauta pe net mai multe detalii. Important este ca lui ii place apa, ii place sa fie substratul umed, dar sa nu balteasca, pentru ca risti sa putrezeasca radacinile.

In al doilea articol vezi mai jos, la "Indoor Care for Areca Palm".

http://www.ehow.com/how_2202546_care-ar ... -tree.html

http://www.gardenguides.com/68455-care- ... -tree.html

http://www.myindoorhouseplants.com/arecapalm.php

http://houseplants-care.blogspot.com/20 ... -care.html

http://www.avianweb.com/arecapalms.html

Sa stii ca nu este chiar asa de dificil sa-i schimbi pamintul. Insa trebuie sa-ti refac "reteta", reducind cantitatea de nisip si renuntind total la pietrisul marunt din compozitie. Perlitul este bun, daca ai, pentru ca ajuta la reglarea umiditatii din pamint.

Asadar:

pamint de flori 60-70%
perlit 20-25%
nisip de riu 5-15%

100% fiind volumul noului ghiveci.

Daca nu ai perlit, pune nisip pina la 20% si restul pamint de flori, dar trebuiesc amestecate bine. Preparearea gaurilor de drenaj si a pietrisului de pe fundul ghiveciului ramine valabila. :)

Si astfel, Chamaedorea Elegans a lui Costel, s-a dovedit a fi un Palmier Areca, iar noi am invatat cu totii lucururi noi...:)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 06 Iul 2011 13:52 
Neconectat

Membru din: 24 Iun 2011 13:50
Mesaje: 24
Am si eu unul sau una deoarece nu am putut sa stabilesc pana acum. Dar poate imi spuneti voi, la mine deocamdata nu a inflorit o am de la un super de pe data de 14 februarie si mi se pare ca creste foarte lent, nu i-am schimbat ghiveciul pt ca inca mi se pare micut. Este langa anthurium la aceeasi fereastra si mi se pare ca nu-i mai trebuie nimic(ii pun apa de 2 ori pe saptamana, il pulverizez pe frunze aproape zilnic) insa ma deruteaza. Pun o poza ca sa vedeti si voi :

Imagine

Imagine

pup


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 07 Iul 2011 15:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Infloreste dupa cativa ani. La mine la birou a inflorit dupa vreo 5 sau 7 ani de la achizitionare. Creste incet si "greoi" insa e tare frumoasa.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 04 Aug 2011 08:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
CHAMAEDOREA ELEGANS

Un alt aranjament facut fara sa vreau :lol: Chamaedorea, Achimenes si inca ceva 8) In ghiveciul cu Chamaedorea am completat pamantul cu cel de la Achimenesii scosi in toamna trecuta. Se pare ca nu am fost destul de atenta sa observ toti rizomeii :roll: In spatele plantei Chamaedorea mai este ceva, nu stiu ce o fi :oare: Probabil ceva din familia bulboaselor. Oricum a iesit ceva dragut, cred eu :oops: .
Foto: 3 Aug 2011


Fişiere ataşate:
Chamaedorea 1.jpg
Chamaedorea 1.jpg [ 110.87 KiB | Vizualizat de 16358 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 06 Aug 2011 20:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Fara sa vrei ti-a iesit un aranjament perfect ! chiar se recomanda la unele plante inalte sa se planteze ceva la baza lor ca sa nu existe spatiu liber pina acolo unde incep frunzele.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 08 Aug 2011 15:05 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Exact Floare_mica, achimenesii au imbracat foarte bine tulpina, in felul acesta ghiveciul arata mult mai bine si vesel :P

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 08 Mai 2012 12:54 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010 13:39
Mesaje: 7
Dezgrop un post vechi pentru a va mai cere pareri. Cam asa arata planta acum:
http://i1077.photobucket.com/albums/w476/costelc/IMG_8712.jpg
http://i1077.photobucket.com/albums/w476/costelc/IMG_8709.jpg
http://i1077.photobucket.com/albums/w476/costelc/IMG_8708.jpg
http://i1077.photobucket.com/albums/w476/costelc/IMG_8707.jpg

Parca in iarna i-a mers mai bine, acum de curand au murit vreo 3 frunze. O mai stropesc pe frunze de cateva ori pe saptamana, apa cam o data pe saptamana, iar apa + ceva ingrasamant odata la vreo 2-3 saptamani - apa de la chiuveta. Acum cateva luni i-a fost schimbat si pamantul de deasupra din ghiveci, vreo cativa cm - a fost fain si curat o vreme, acum iar se albeste deasupra.

Ce nu-mi place e ca parca se tot rareste, arata gol ghiveciul ala, as vrea sa fie mult mai plina, mai multe frunze, mai multe tulpini. De vreo 3-4 luni i-au iesit si 2 "frunze" ciudate ca niste bete, ce nu s-au deschis, se vede una clar in poze ca-i mare (cealalta s-a uscat). Aveti idee ce-i cu ele? Si varfurile parca iar au inceput sa se faca maronii, desi o vreme a fost mult mai bine - am schimbat intre timp in grasamantul ca se terminase, poate ar fi cazul sa incerc sa iau tot ca cel dinainte...In rest...astepti pareri de la profesionisti/profesioniste :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 12 Mai 2012 13:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cred ca ai udat prea des planta. temperatura in interior nu este asa mare iar excesul de apa a favorizat formarea mucegaiului. Nici apa de la chiuveta nu e prea buna.
Alungirea frunzelor cred ca a fost favorizata de lumina insuficienta.
Nu este o planta care sa necesite ingrasamant prea des. O data la 1 luna chiar 2 luni cred ca e suficient mai ales ca ai inlocuit pamantul.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 12 Mai 2012 13:30 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010 13:39
Mesaje: 7
Dar stropirea pe frunze e ok frecvent?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CHAMAEDOREA ELEGANS
MesajScris: 12 Mai 2012 13:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da, e OK.
Primavara si toamna se formeaza acea pelicula alba pe pamant.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001