Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:49




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hoya
MesajScris: 03 Ian 2008 17:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
O floare deosebita ce o regasim in cateva sute de varietati...
Cred ca fiecare are macar o varietate sau a vazut la cineva si i-a placut...
Cum le ingrijiti, si cum va rasplatesc ele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Hoya
MesajScris: 03 Ian 2008 18:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cami, sigur ca avem, avem si colectionari de Hoya printre noi .
Avem si multe alte plante interesante si rare, putina rabdare si le vom enumera pe toate. :)
Am vazut avatarul tau, deci esti iubitoare de Hoya inteleg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2008 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
:Yes: declarata... :floare: vreau sa devin colectionar de hoya ( am cateva varietati : carnosa, calycina, bella, thomsonii, linearis si sheperdi )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2008 19:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da, esti declarata. De la 2 plante in sus :OK:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 00:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
eu am doar o hoya carnosa, de mai bine de un an, dar nu a inflorit nici-odata.
E adevarat ca am primit-o sub forma de lastar si am tot mutat-o in vara trecuta... asa ca nici pretentii prea mari nu puteam sa am, nu-i asa?
:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 09:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
E , cu siguranta va inflori...trebuie sa gandim noi pozitiv pentru ca ele sa poata inflori.
Eu am avut o carnosa mare de vreo 6 ani, care nu inflorise deloc ( e adevarat ca nu-i oferisem conditiile de care avea nevoie - atunci nu stiam atatea) , iar acum am un lastar inradacinat de maxim jumatate de metru ( poate are 2-3 ani) , l-am lasat la racoare peste iarna, si astept sa-i vad evolutia la vara.
Cat despre calycina, acum e plina de boboci...astept astept sa vad minunea...sper sa ramana macar cateva floricele in final.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2008 10:55 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Fiindca iubesc foarte mult aceasta planta, scriu ceva mai mult despre ea. Sunt varietati care iubesc lumina, altele se dezvolta bine la semiumbra.

Marea majoritate indragesc lumina, insa nu este indicat sa stea prea mult in soare, mai ales in cel de la amiaza.

Hoya carnosa var. compacta
Este una dintre varietatile de hoya cu crestere lenta datorita frunzelor crete, care ascund noii penduculi florali sau frunzele tinere. Frumusetea acestei plante este data nu doar de umbrela florala bogata, ci mai ales de frunzele ondulate, avand aceeasi consistenta cu hoya Carnosa – atentie, nu este aceeasi varietate, doar seamana! Varietatea Compacta are frunzele verzi, ondulate, iar buchetul floral seamana cu o minge alb-roz parfumata, atat de multe sunt florile care formeaza buchetul (intre 30-50 flori). Florile dureaza aproximativ o saptamana.
O alta varietate este Mona Lisa sau Mauna Loa , are frunzele ondulate si variegate (in culori de verde, galben si galben-pal), tulpina putand ajunge chiar si la 3 metri lungime. Buchetul floral este la fel de mare si aproape rotund, cu singura deosebire ca florile sunt de un roz intens, iar coronita interioara de un roz mai stins.
Ambele varietati produc nectar, iar florile se formeaza ceva mai greu, parfumul este mai puternic noaptea si seamana cu cel al carnosei.
Iubeste caldura, insa nu tolereaza razele directe ale soarelui. Pentru a se dezvolta, are nevoie de temperaturi cuprinse intre 20 si 25 grade C, udare normala, astfel ca pamantul sa fie mereu reavan.


Sunt foarte multe varietati de carnosa.


Hoya cembra (Odorata)
Origine: Filipine
Crengutele cresc initial in sus, apoi se indoiae. Frunzele sunt de un verde inchis, lucioase, cele noi sunt rosiatice, lungimea celor mature variaza intre 6 - 8,5 cm, iar latimea intre 1,5-2,5 cm. Florile sunt mari (2,5 cm) deosebite fata de cele ale altor varietati de hoya, albe, cu coronita interioara gablen pal, cu miros puternic. Buchetul floral cuprinde 2 – 10 flori care dureaza circa 10 zile.
Iubeste caldura, insa nu tolereaza razele directe ale soarelui. Pentru a se dezvolta, are nevoie de temperaturi cuprinse intre 20 si 25 grade C, udare normala, astfel ca pamantul sa fie mereu reavan.
Cunoscuta si ca Hoya odorata, seamana mult cu Hoya paziae.

Hoya Sheperdii
Originara din N India
Desi are o crestere lenta, frunzele lunguiete (8-18 cm lungime), inguste (maxim 3 cm latime) si florile albe (2 cm diametru) stranse in buchete mari, cu parfum racoros, o recomanda ca pe una dintre varietatile deosebite.
Iubeste mult lumina soarelui, dar nu trebuie lasata in soarele dupa-amiezii, iar temperatura la care se dezvolta armonios se situeaza intre 20- 23 grade C, dar tolereaza pentru scurt timp o minima de 10 grade C si o maxima peste 25 grade C.
Intre doua udari, este bine ca pamantul sa fie putin uscat. Nu ridica probleme speciale de crestere.

Hoya care se dezvolta la semiumbra

Hoya australis
Origine: Australia si Oceania, insa au fost gasite exemplare si in SE Asiei.
Se cunosc multe sub-specii, difera culoarea si marimea frunzelor, insa florile sunt la fel.
- Hoya australis spp. australis are frunze verde deschis, lungimea intre . 4-9 cm, latime 2,5-5 cm. Creste repede, insa nu infloreste prea mult, iar buchetele au cateva flori.
- Hoya australis spp. tenuipes, asemanatoare la frunze cu spp. Australis, insa culoarea este mai intensa, verde inchis, cu lungimea intre 6-10 cm, latime 4-6 cm, infloreste mult mai des iar buchetele sunt bogate in flori.
- Hoya australis Kapoho
- Hoya australis Lisa (variegata)
- Hoya australis spp. rupicola
Iubeste lumina, suporta bine si zonele mai umbrite. Pentru a se dezvolta, are nevoie de temperaturi cuprinse intre 20 si 25 grade C, udare ceva mai abundenta , pamantul trebuie sa fie permanent umed.
Florile de cca. 1,2 cm sunt albe, avand o mica pata trandafirie la baza, iar coronita din interior este alba. Miros puternic. Buchetul floral poate sa ajunga si la 30 flori.


Hoya Serpens
Originara din Himalaia
Una dintre putinele specii de hoya careia nu-i prieste caldura. Daca i se ofera racoare si un loc partial umbrit, cu umiditate cerscuta, se va dezvolta frumos, chiar daca aparent, este dificil de crescut. Nu trebuie expusa mult timp unei temperaturi peste 25 grade sau sub 10 grade Celsius. Pamantul trebuie sa fie mereu umed, recomandabil ca atunci cand ii pulverizati frunzele sa nu mai fie udata.
Frunzele sunt micute, aproape rotunde (aprox. 1,5 cm ), cu mici pete argintii, iar florile deosebit de frumoase, ca de puf, initial sunt alb-verzui, pe masura ce se maturizeaza devin verzi, apoi roz, puternic parfumate, infloresc toata vara.




Hoya Thompsonii
Originara din N India, Himalaya
Una dintre varietatile de hoya care se dezvolta bine in zone partial umbrite, nu ridica probleme de crestere sau ingriiri speciale. Temperatura la care este expusa nu trebuie sa depaseasca 25 grade C, poate tolera pentru scurt timp o minima de 10 grade C.
Recomandat ca pamantul sa fie mereu reavan..
Frunzele sunt interesante, au mici dungute delicate, albe, iar in lumina prea puternica culoarea verde a frunzisului se poate schimba in rosu. Frunzele sunt de dimensiuni moderate, putin alungite, ajungand la cca 7 cm lungime si maxim 3 cm latime. O alta particularitate a frunzelor este puful mic, aspru care le acopera, de aceea hoya Thompsonii este printre putinele varietati careia nu-i place sa fie udata pe frunze, imediat se ingalbenesc, se innoiae si cad . Buchetele florale sunt formate din cca 20 flori, albe, parfumate. Pe o singura tija pot exista buchete cu flori deschise, dar si boboci noi, in formare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Ian 2008 11:40 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Hoya cuprinde peste 200 de varietati, insa nu toate au aceleasi cerinte de lumina, apa si caldura, datorita originii lor. Este evident ca varietatile care cresc pe inaltimile muntilor nu au nevoie de temperaturi ridicate, dar trebuie sa avem grija ca substratul sa fie reavan.
Astfel, functie de temperatura la care se dezvolta armonios, hoya poate fi catalogata in 3 sectiuni

Hoya care creste la temp. mai scazute, 15-20 grade Celsius
Pentru scurte perioade, varietatile de hoya care iubesc racoarea pot suporta temperaturi de maxim 25 si minim 10 grade Celsius.

Si aici se pot face diferentieri, in functie de intensitatea luminoasa:
- umbra - linearis (origine Himalaya, frunzele seamana cu niste ace lungi, subtiri, flori galben-pal), megalantha, microphylla, thailandica, gildingii, engleriana
Aceste specii cresc destul de greu daca nu reusim sa le asiguram climatul necesar. Din experienta personala cu linearis, pot spune ca in perioada rece (toamna-iarna) a recuperat foarte mult in crestere. In vara a pierdut toate frunzele datorita caldurii excesive, astfel ca am fost nevoita sa tai toate tijele afectate, iar acestea au crescut spectaculos.

- semiumbra - serpens, lacunosa, thompsonii, arnottiana (frunze mari, carnoase), hibridul Chouke (sau Mathilde) formata din hibridarea lui serpens si carnosa, polyneura, sianica.
Referitor la Chouke, este un hibrid obtinut din Serpens si Carnosa, pastreaza din rezistenta si caracteristicile principale ale Carnosei, avand insa dimensiunile furnzei reduse la jumatate (aproximativ).


- lumina , dar fara soare direct - aici pot in incadrate majoritatea speciilor de hoya raspandite la noi, respectiv bella, carnosa (cu toate subspeciile), publicalyx (cu cele 23 subspecii cunoscute pana acum – amintesc Black Lady, Red Buttons, Silver Prince, Pink Silver etc.). In cazul publicalyx unde predomina combinatia de culoare roz si gri inchis, la varietatea carnosa culoarea variaza de la alb la crem. Diferentele de culoare sunt datorate atat variatiei de lumina, cat si solului.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Ian 2008 11:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Substratul la hoya trebuie oare diferentiat functie de varianta e care o avem?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Ian 2008 11:53 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Valentina30 scrie:
eu am doar o hoya carnosa, de mai bine de un an, dar nu a inflorit nici-odata.
E adevarat ca am primit-o sub forma de lastar si am tot mutat-o in vara trecuta... asa ca nici pretentii prea mari nu puteam sa am, nu-i asa?
:)


In general, hoya infloreste cam dupa 2 ani de la plantare. Iar daca este puiut, sigur te va bucura cu flori. Pana nu face radacini sa nu pui ingrasamant, o omori sigur!

Daca i-ai putea gasi un loc, ar fi perfect. Undeva unde sa fie mangaiata de cateva raze de soare, insa nu mult, ca nu suporta.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Ultima oară modificat de vernil pe 18 Ian 2008 11:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Ian 2008 11:55 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
cami scrie:
Substratul la hoya trebuie oare diferentiat functie de varianta e care o avem?


Cami, in general eu folosesc pamant de cactus. Am o prietena buna, Claudia, care este iubitoare de hoya, are foarte multe varietati, mi-a daruit si mie o multime, inclusiv kerry. De la ea am invatat sa folosesc acest pamant si nu m-a dezamagit niciodata.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Ian 2008 12:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Unele specii au nevoie de adaos de calcar in substrat (cumingeana, densifolia...). O spartura de scoica infipta e suficienta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 12:31 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
multumesc pentru sfaturi fetelor am si eu 3 varietati dar nu stiu cum se numesc si nu mi-au inflorit
revin cu poze,poate ma lamureste cineva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 15:53 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Am fost in vizita la cineva care are aprox. 20 specii de hoya ... Am ramas muta de uimire in fata unui exemplar de erithrina, achizitionata acum un an ... Iar hoya kerry este splendida, singurul ei inconvenient este ca tulpina este cam rigida. Absolut toate exemplarele de hoya aratau foarte bine.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 15:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
kerii intr-adevar este spendida...ma tenteaza una, nu stiu cat pot sa ma temperez . :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001