Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 14:30




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 775 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 52  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 00:37 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
lucica, am vazut in albumul tau unul exact ca cel pe care l-am cumparat eu:galben cu rosu in mijloc dar ai si unul piersiciu batut...o frumusete!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 00:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Daca sunt din cei in ambalaje de carton colorat, trebuie sa fie "Patio plant".
Aveti grija ca uneori sunt amestecati de lucratoarele care ii manipuleaza si in loc de galben sau portocaliu cum apare pe ambalaj sa fie rozu sau ciclam sau cine stie ce alta culoare sau forma a florii. Au patit-o si altii. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 11:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Fetelor... spuneti-mi, va rog, si mie cum se prind Hibi? Desi toata lumea spune ca "usor", eu am avut vreo sase-sapte rateuri si am renuntat :( Totusi sunt atat de frumosi... Bunica mea avea vreo trei sortimente si erau superbi... ajunsesera copacei... la mine, nu vor nicicum sa se prinda :help:

O zi faina

Va tzuc

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 11:15 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
buna. eu am pus cam de 2 saptamani 2 lastari in pamant cu o jumatate de pet peste ei. dimineata deja le desfac dopul ca sa se acomodeze.am taiat crenguta(butasul) putin lemnificat , adica nu era verde crud.vad ca stau in conditii foarte bune, chiar au dat si o frunzulita. sper sa se prinda bine, sa formeze radacini. nu ma indur sa-i deranjez ca sa-i verific daca au facut sau nu radacinute; cred ca e timpul prea scurt, totusi.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 11:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Suzyka... asa am facut si eu... Lastarii cu pet in cap... Si le-a merrs bine o perioada... Apoi am inceput sa le scot si eu din cand in cand pet-ul... Si inca mai mergeau bine... Apoi dupa vreo luna jumate de cand am inceput sa ii acomodez cu scoaterea pet-ului... am renuntat definitiv la el.. Si atunci s-a produs nenorocirea... Lastreii s-au contorsionat, frunzele au inceput sa se usuce si intr-un final, i-am pierdut!!! :(

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 13:18 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
in apa fac repede radacini, mai ales acum ca s-a incalzit....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 13:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
AbraMack scrie:
Suzyka... asa am facut si eu... Lastarii cu pet in cap... Si le-a merrs bine o perioada... Apoi am inceput sa le scot si eu din cand in cand pet-ul... Si inca mai mergeau bine... Apoi dupa vreo luna jumate de cand am inceput sa ii acomodez cu scoaterea pet-ului... am renuntat definitiv la el.. Si atunci s-a produs nenorocirea... Lastreii s-au contorsionat, frunzele au inceput sa se usuce si intr-un final, i-am pierdut!!! :(

Abra, le-ai scos prea repede pet-ul. In perioada de prindere, lastarii nu au radacini, deci se hranesc prin frunze...ori atmosfera uscata din casa nu-i ajuta. De aceea e indicat sa se pastreze sub pet cat mai multtimp, pentru ca acel condens care se face in interior ajuta lastarul sa respire si sa se hraneasca.
Eu am tinut 4 luni sub pet, un lastar pe care il pusesem la prins in noiembrie... dar a meritat.
Acum nu ma mai chinui cu pet decat la lastarii ierbacei adica verzi. La cei semilemnificati, prefer varianta butasirii in pahar cu apa. Incepand din aceasta perioada pana toamna tarziu, aceasta e metoda cea mai sigura la hibiscusi.
Dupa ce fac mustati/radacini in apa, ii plantez fara grija in ghivece, fara sa pun pet peste ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 22:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2008 21:48
Mesaje: 25
Localitate: Galati
Buna seara !
Sunt noua pe forum :) Imi plac foarte mult hibiscusii,anul trecut in primavara mi-au fost daruiti 2 lastari (rosu batut si rosu simplu).I-am tinut in apa cam din aprilie pana in mai.Au facut destul de repede radacini(stiu din experientza ca in apa fac radacini mai repede decat daca ii pun in pamant ;) plus ca in pamant nu pot vedea daca face radacini si cat de mari sunt).Au si inflorit vara spre toamna.Din pacate iarna i-am pierdut...a fost cam intuneric in casa si poate i-am udat eu mai mult decat trebuia :( Imi pare foarte rau ca nu ii mai am...si dupa ce am citit cele 4 pagini ale acestui topic m-am gandit sa imi incerc norocul.Daca mai are cineva lastari de hibiscusi(imi plac in special cei cu flori batute) si vrea sa imi ofere...i-as ramane recunoscatoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 22:54 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit ReBella! Ma bucur ca ai gasit ceva interesant pentru tine incat sa te inscrii pe forum.
Avem persoane care au colectii de Hibiscus, sunt plante foarte frumoase cu flori minunate, culorile sunt intr-o gama foarte mare, la fel si forma florilor.
Vedem ce putem face si pentru tine :floare:
Daca poti, trece te rog si localitatea unde locuiesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mar 2008 23:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2008 21:48
Mesaje: 25
Localitate: Galati
Multumesc pentru urare.Forumul este interesant ... si sper sa invat cat mai multe despre flori de la voi ;) Am trecut si locatia ...

_________________
Flowers are the sweetest things God ever made, and forgot to put a soul into ;)

http://community.webshots.com/user/AnnaAngelEyes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mar 2008 13:58 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elena cum evolueaza hibiscusii cumparati. Ai mei sunt foarte bine. Sper sa faca boboci cat de curand sa vad exact ce flori au.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mar 2008 19:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Nu stiu de ce Hibiscusulor mei le-au cazut bobocii inainte sa infloreasca. Asta s-a intamplat in aceasta toamna. Poate acum o sa se ambitioneze si o sa vad si eu ce flori fac.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2008 15:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
hibiscusii isi pierd bobocii inainte sa se deschida, daca sunt mutati dinloc, daca sunt afectati de curenti de aer sau daca au parte de o udare nepotrivita (prea multa apa sau, dimpotriva, prea putina)... O alta cauza ar fi schimbarea mediului de dezvoltare - cei abia achizitionati, isi pierd bobocii in primele zile de cnd sunt adusi acasa. E un fenomen normal, explicabil prin perioada de acomodare cu noul mediu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2008 15:31 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
admin, hibiscusii mei proaspat cumparati fac f. bine desi nici macar nu i-am schimbat din vasele initiale,dar sunt micuti si nu s-au suparat pe mine, inca :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Valentina30 scrie:
hibiscusii isi pierd bobocii inainte sa se deschida, daca sunt mutati dinloc, daca sunt afectati de curenti de aer

adica sa nu mai deschid deloc geamul langa care este asezat hibiscusul meu?
Multe flori se deschid si rezista cam 5-7 zile, dar este plin de boboci si unii mai cad inainte sa apuce sa faca floare.
Hibi-ul este batranel, are vreo 4 ani si e plin de boboci, i-am mutat locul anul trecut dar doar cu vreo 2 metri si conditiile sunt acum aproape aceleasi ca l-am mutat doar ceva mai la stanga pe balcon deci are aceleasi conditii de lumina.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 775 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 52  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001