Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:29




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Ian 2010 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
nu m-au atras niciodata f mult dar...daca tot o am

Imagine

ma intereseaza cum s-o reinfloresc la sfarsitul anului.

ceea ce e ciudat ...e cumparata acum20 zile...si abia acum e inflorita(pt ca frunzele rosii nu sunt floarea ...ci chichitele alea galbene din varf).am udat-o de 2 ori in acest timp...si i-au cazut vreo 5-10 frunze verzi.nu i-am acordat atentie deosebita dar se pare ca-i place soarele...si nu trebuie asezata spre nord cand e in floare...si trebuie tunsa. unii sustin ca de 2 ori. o data in mai si alta in iulie. din sept se incepe cu fertilizator. in iulie se schimba si pamantul.si se pare ca inainte de inflorire ii ttrebuie intuneric cca 12h pe zi...dar fara variatii mari de temperatura. nu-i place frigul dar nici caldura f uscata!!

ceea ce nu am stiut...e ca e planta nativa din mexico si america centrala! adusa in america de ambasadorul in mexico..poisett pe nume! :P

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 16:20 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
http://i256.photobucket.com/albums/hh18 ... g140-1.jpg
cam asa arata planta mea :shock: :cry: probabil am udat-o prea mult sau prea putin si i-au cazut pe rand toate frunzele. intrebarea mea este daca va mai creste? as vrea sa aiba multe crengute si multe frunzulite cum sunt ale fetelor de pe forum :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
De obicei isi revine. Stiu de la mama, care are una destul de mare si in fiecare an ii cad frunzele, cam in perioada aceasta, si apoi isi revin, la primavara . :roll:

Am si eu una mica, cam ca a ta, insa mai am 2 frunze rosii in varf si una verde ceva mai jos. O studiez sa vad cum ii merge . :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 18:36 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
sper sa isi revina, azi au cazut vreo 3 frunze, ultimele pe care le avea :( intentionez sa ii schimb si ghiveciul unde sta cu unul putin mai mare, mi se pare ca acesta in care sta acum este mult prea mic. sper sa ii mearga mai bine, e prima planta pe care o am, inafara de cactusi dar lor le merge foarte bine asa udati cand imi aduc aminte :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
pune ghiveciul undeva unde sa aiba lumina si cred ca ii voi da frunzulite. Si eu am patit asa cu a mea anul trecut, doar ca a mea avea 2 crengute. Cand am vazut ca a ramas doar batul nu stiam ce sa fac si am taiat varful de la una din crengute , iar pe a doua am lasat-o asa.Dupa un timp au crescut pe cea taiata 2 ramurele iar cea pe care nu o taiasem s-a umplut si ea de frunze.In vara au facut multe crengute si acum s-a si colorat.
Sa dea Domnul ca si a ta sa isi revina :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 20:49 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
sper sa isi revina. o tin in ceea mai luminata camera din casa, sa o mai pun si la geam unde ar avea mai multa lumina?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 20:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
depinde cat de tare dogoreste caloriferul.... O poti pune undeva aproape de geam


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 20:57 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
am 3 geamuri iar caloriferul e la un capat iar eu pot sa pun planta in capatul opus caloriferului sa nu fie problema dar imi e sa nu o traga curentul la geam. cum se taie planta? pur si simplu o tai? cu foarfeca? nu ii se intampla nimic? :oare: scuze ca intreb dar e prima planta pe care o am si nu prea stiu:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
Eu nu te invat sa o tai, eu am taiat o ramurica si una nu. Daca ar fi avut doar o crenguta nu cred ca aveam curaj sa o tai :oare: Lasa asa cum e acum cateva saptamani si vezi ce se intampla.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:18 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
din ce vad eu are 3 ramurele foarte mici dar acolo a avut frunze.iar acum sunt negre. e posibil ca acum sa creasca in continuare ramurelele si sa nu mai creasca frunze?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
in varf nu? e posibil
Poate iti raspunde si cineva cu mai multa experienta.Nu vreau sa te sfatuiesc gresit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:39 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
da in varf are ramurele, foarte mici dar le are, sper sa isi revina, sa cumpar un fertilizant ceva? sa o duca mai bine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
unul pt. plante cu frunze. Care sa o stimuleze sa faca frunze Eu asa ii pun


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:48 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
ok, saptamana asta ma duc sa cumpar. multumesc de raspuns si revin cu vesti, sper sa fie bune :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Ian 2010 21:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
sper din tot sufletul sa ii dea frunzulite si sa te bucure :pupici:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001