Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:54




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Noi 2008 22:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Are cineva ficus benjamin variegata ?
Ajutati-ma va rog :Ruga:
Am cumparat-o recent si ii tot cad frunzele am citit undeva pe google ca e ceva normal si vor creste altele la primavara :oare:
Am cautat informatii despre ingrijire si mie mi se pare ca tot ceva nu e in regula .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Noi 2008 13:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Daca n-are lumina si caldura, e o reactie normala: pierde frunze. Si nu are nevoie de apa ... daca e prea multa ii afecteaza radacinile.
In ce conditii este al tau?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Noi 2008 14:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
E in bucatarie pe frigider linga geam ,caldura are acum suficienta de udat ma abtin sa nu il ud ,uite asa arata http://simandanca.sunphoto.ro/florile_m ... PZMXBPGQQJ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Noi 2008 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Ficusul meu este pe balcon , inca , balcon neizolat termic absolut de loc si inchis doar cu cornier , deci nu-l bate vantul. Nu da semne de suparare , dar este simplu nu variegat. Am inteles ca plantele cu frunze variegate sunt mai pretentioase. :oare: Poate ficusul tau isi pierde frunzele de la schimbarea de mediu , de la racoare la caldura. Daca e fost afara s-a schimbat si intensitatea luminii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Noi 2008 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Il am de aprox o luna deci e in perioada de acomodare sper sa fie bine :Ruga: caldura mare nu e in bucatarie unde il tin .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Noi 2008 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Oare nu l-o afecta radiatiile emise de frigider ? :oare:
Am citit io undeva candva ca nu e bine sa punem plantute pe frigider ca nu le fac bine radiatiile emise de acesta. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2008 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
am observat ca plantelor din preajma frigiderului nu le merge prea bine. am avut si eu cateva care erau sa moara, dar le-am salvat pe lutima suta de metri, mutandu-le de acolo.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2008 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Gata l-am mutat de pe frigider ,v-am ascultat sfatul :Multumesc: ,sper sa ii mearga mai bine ,i-am gasit loc in geam .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2009 14:06 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2009 13:48
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Buna tuturor,

Intru pentru prima oara pe acest site si se pare ca voi avea ce invata. Sunt o mare iubitoare de flori. Casa mea e plina. Din pacate, in ultima vreme, ficusul meu benjamina imi face probleme. Ii cad frunzele in cantitati foarte mari si nu stiu ce sa-i mai fac. Nu l-am tinut in curent, nu l-am udat excesiv ... are cineva idee de ce ii cad frunzele? A chelit aproape de tot ... :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2009 14:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Buna Mariuca! Bine ne-ai gasit, in masura in care putem te vom ajuta.
In primul rand nu trebuie sa-ti faci probleme prea mari in privinta caderii frunzelor la Ficusul benjamin.
Cauzele pot fi multiple, atacarea cu paianjenul rosu cel mai frecvent, lipsa de lumina, de substante nutritive etc.
Ce poti face in aceasta situatie? Trebuie sa scuturi bine planta de frunze (operatia o vei face departe de alte plante, pe balcon, in baie, in gradina), apoi un dus cu apa calduta dupa care o stropire cu un insecticid. Exista pe forum o rubrica despre daunatori.
O sa observi ca in scurt timp vor apare noi frunze.
Un sfat pe n.v. este totusi greu de spus exact la obiect.
Sa auzim ca si-a revenit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2009 15:10 
Neconectat

Membru din: 09 Feb 2009 13:48
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru sfaturi Shadow. O sa incerc sa fac ce ai spus tu si poate am noroc si isi revine ficusul meu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2009 09:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Inainte de a presupune ca ar fi paianjenul rosu, e bine sa verificam daca exista. Pentru asta il sprayezi bine si te uiti dupa panzele fine pe care le face acesta. Se observa in lumina.
Un dush cu apa calduta din cand in cand (acoperind substratul sa nu se ude prea mult) este binevenit din cand in cand. Si o pulverizare cu apa la temperatura camerei dimineata.
Eu am unul "batran" de peste 10 ani si in fiecare iarna ma sperii de cate frunze cad . Nu m-am obisnuit cu fenomenul, desi e normal :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2009 10:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Shadow scrie:
Un sfat pe n.v. este totusi greu de spus exact la obiect.

:idea: , am spus n.v. adica nevazute :furios:
Ar fi frumos sa nu ne raportam la raspunsurile altora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Feb 2009 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Shadow, era doar un sfat din experienta mea, fara referire expres la raspunsul tau :oops: ; ii aratam Mariucai cum sa le recunoasca prezenta.
Mie mi-au murit mereu trandafirii pitici din cauza paianjenilor astora :uff: . Si am o ura pe ei :furios:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2009 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009 17:14
Mesaje: 47
Localitate: Bucuresti
am sters eu un benjy cu spirt pe toate frunzele... avea niste chestii maro lipite pe frunze - am dedus ca erau paduchi... acum este ok...

ar trebui sa-i schimb si pamantul dar astept sa intre in vegetatie... nu a mai crescut deloc de 2 ani... si nu e normal deloc... o sa-i fac si poza... acum nu am camera la mine...

am acasa 2 - unul verde si unul alb cu verde... sa-i vedem in vara asta... :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001