Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:03




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FICUS BENJAMINA
MesajScris: 06 Dec 2007 18:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
FICUS BENJAMINA

Imagine * Imagine

DENUMIRE: FICUS BENJAMINA
FAMILIE: Moracee
ORIGINI: Regiunile tropicale si subtropicale
DESCRIERE: Este o planta foarte eleganta, usor de adaptat la conditii de apartament. Tulpina este elastica, usor modelabila, foarte ramificata. Frunzele sunt alungit-lanceolate, colorate in diverse nuante, de la verde intens, la verde crud, lucioase. Unele specii au frunzele variegate.
PERIOADA DE INFLORIRE: nu are flori vizibile mai ales in conditii de apartament.
INGRIJIRE
Sol: Un amestec de pamant de frunze in adaos cu humus. Dar suporta si un sol mai putin
pretentios.
Lumina si amplasament: Variaza in functie de specie. Cel cu frunze variegate prefera lumina directa.
Temperatura: Iarna suporta o temperatura de minim 10-12C. Daca este adaptat treptat chiar si 7-8C.
Udarea: Vara se va uda din abundenta, cand va fi stropit si pe frunze. Iarna numai cand pamantul este uscat. Udarea plante va fi constanta fara alternante mari intre udari.
Ingrasamant: In perioada de crestere a plante se va administra un ingrasamant pe baza de azot.
Precautii: Trebuie acordata o atentie deosebita la modul de udare. Lipsa apei duce la pierderea frunzelor si aparitia daunatorilor.
Seva plantei este iritanta pentru piele, se recomanda spalarea dupa contactul cu seva.
Daunatori: Paianjenul rosu, se combate prin cresterea umiditatii si stropirea plantei cu un acaricid. Cosenilele se combat prin stergerea frunzelor cu o pensula inmuiata in alcool sau un insectici sistemic.
Inmultire: Prin butasi de 10-15 cm pusi intr-un amestec de pamant amestecat cu nisip la o temperatura de 21.
SUGESTII: Se pot planta 3-4 fir intr-un ghiveci care se vor impleti. Efectul va fi foarte spectaculos.
ALTE SPECII CULTIVATE: Ficus benjamin Betty, Curly, Esther, Exotica, Midnight lady, Natasja Sanantha, Starlight si altele.

Realizare: Administrator


Ultima oară modificat de administrator pe 09 Ian 2008 22:07, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Dec 2007 20:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mersi, Lucica !!! Acum stiu si mai bine cum sa-l ingrijesc pe cel de la servici. Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2007 19:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Ficusul benjamina este una din plantele care se adapteaza foarte bine la conditiile din apartamente.
Este usor de ingrijit, daca timpul nu ne permite sa ne ocupam prea mult de plante si totusi dorim sa avem in apratament sau la locul de munca o planta care sa ne energizeze este ideal.
Trebuie sa-i gasim locul, ferit de curenti de aer, udare constanta si vara daca se poate pulverizare de frunze. Iarna daca in apartament aerul este uscat de asemenea, pentru a preveni atacul acarienilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2008 21:08 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
ficusul meu benjamin cu scuzele de rigoare ca l-am scos aiurea
http://www.99poze.ro/ALBUM_FLORI_LIZA/39/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
acesta este tot ficus benjamina? sau este alt soi?
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 12:53 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ficusul tau benjamina este varietatea Samantha. Acum nu stiu daca face si vraji :P Foarte frumos exemplarul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc pentru aprecieri, ar fi super sa faca si vraji :lol:
defapt eu cred ca deja face pentru ca ii cucereste pe toti cei care il vad :wink:

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2008 18:14 
Neconectat

Membru din: 26 Sep 2008 23:10
Mesaje: 8
Localitate: bucuresti
acesta este tot ficus benjamina, nu? nuhttp://community.webshots.com/photo/2 ... 6874LheLNV


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Sep 2008 18:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Nu este Benjamina . Cred ca este un soi de ficus elastica. Benjamina are frunzulitele mici de 3-5 cm lungime. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Sep 2008 10:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
floricuta scrie:
acesta este tot ficus benjamina, nu? nuhttp://community.webshots.com/photo/2 ... 6874LheLNV

Floricuta tu ai acolo un Ficus elastica Tineke foarte frumos.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2008 09:43 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
eu am un ficus elastica dar m-am plictisit sa-l curat de cosenile tot timpul,desi il pulverizez pe frunze(vara-aproape zilnic iar iarna-saptamanal); nici nu pot sa il tin langa alte plante .....ce ma sfatuiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2008 11:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
elena scrie:
eu am un ficus elastica dar m-am plictisit sa-l curat de cosenile tot timpul,desi il pulverizez pe frunze(vara-aproape zilnic iar iarna-saptamanal); nici nu pot sa il tin langa alte plante .....ce ma sfatuiti?


Cam multa munca si daca te-ai plictisit sa-l tot cureti mai bine renunti si-ti iei alta planta
care nu te obliga sa te ocupi prea des de ea :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2008 11:35 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
ma gandeam la vreo substanta sa-i omoare definitiv pt. ca e marisor si are multe frunze si ramurele...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2008 11:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elena ar trebuie sa speli ramurile si frunzele cu o solutie de apa si sapun apoi clatesti cu apa si dupa aceea cu spirt stergi la fel ramurile si frunzele.
Eu asa am scapat de ei la un lamai mic. Nu au mai poposit.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Oct 2008 13:29 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
I-AM SPALAT DE CATEVA ORI CU APA SI SAPUN DAR NU SI CU SPIRT


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001