Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:09




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2009 21:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Essenze... din pacate, despre trandafiri nu iti pot spune mare lucru, ca nu am... :( Dar vad ca ai si primit raspunsurile deja....

Acum, revenind la Bouga ta... Ceea ce ea are deja in pamant, se numeste perlit si e menit sa asigure o drenare buna a solului.

Te-as sfatui, inca o data, daca zici ca mai are monstrii in pamant... SA II SCHIMBI PAMANTUL!!!! Bouga are nevoie de un sol bogat dar FOARTE BINE DRENAT... se poate adauga si un pic de turba... Oricum, sa ai grija la radacini fiindca sunt sensibiloase rau!

:)


In rest, plantuta ta arata tare fain... Sa iti traiasca si sa te bucure cu cat mai multe flori!


O seara faina, tzuc la voi!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: :)
MesajScris: 07 Oct 2009 21:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
esenzze scrie:
E ok. :) Nu ma supar.Inca nu am experienta in astfel de forumuri.Pana ma mai dumiresc si eu cu ce se intampla aici si unde sa postez


E bine daca nu te superi.
Numele tau de utilizator nu-mi dadea de banuit ca esti asa naravasa :roll:
De bagat in seama ai fost, de cum ai primit acordul ca poti posta pe forum.
Fetele au fost dragute si cand au avut timp si au stiut sa-ti raspunda au facut acest lucru.
Nu trebuie sa postezi peste tot intrebarea ta.
Ar trebui mai intai sa treci cu privirea un pic pe forum sa vezi ce topicuri sunt, sa te acomodezi cu postariule si cu modul de inserare a pozelor.
Nu folosi Caps Lock cand scrii pe forum.

Daca ceea ce am scris nu te-a speriat si crezi ca poti respecta stilul forumului este binevenita printre noi :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna.Pamantul l-am cumparat deja.Am luat ce m-am gandit eu ca e mai bine.ca nici nu ma prea pricep.Am luat un pamant universal pt flori.E cu turba rosie si bruna.Deci cam multa turbaaaa:)).Poate imi turba si floricica:) Glumesc.Maine ii schimb pamantul ca acum nu vad.E deja noapte.Multumesc de sfaturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 19:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Da. Am pus intrebari pe unde am apucat.intr-un mod haotic.E greseala mea.Iar legat de CAPS LOCK...mi se defectase ceva pe la tastatura si nu mai reuseam sa scriu cu litere mici.Imi pare rau.E fara intentie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
AbraMack...e bun pamantul care l-am luat, cel de care spuneam anterior? Ce as putea folosit in loc de perlit?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 19:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
esenzze scrie:
Da. Am pus intrebari pe unde am apucat.intr-un mod haotic.E greseala mea.Iar legat de CAPS LOCK...mi se defectase ceva pe la tastatura si nu mai reuseam sa scriu cu litere mici.Imi pare rau.E fara intentie.

Am inteles ca totul a fost fara intentie.
Eu am facut micile precizari pentru a nu se persevera in a se face iar acelesi mici neatentii.

Atentionarile catre noii inscrisi pe forum sunt facute datorita faptului ca nu se citesc cele cateva mici regului de principiu si mai ales al modului de a se posta foto pe forum.
Credeti-ma ca nu este usor sa spun la fiecare in parte acelesi lucru de zeci de ori.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Essenze... eu cred ca e ok pamantul acela... mai ales daca ai si ceva tuba prin el... In loc de perlit poti folosi fara nicio problema nisip, intr-o granulatie un pic mai mare decat celebrul "nisip de la mare". Singurul dezavantaj cu nisipul e ca ingreuneaza substratul...in rest... tot drenare se numeste! :)

Daca gresesc, sper sa ma corecteze cineva! :)

Bafta!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
AbraMack..merci.Nu o sa pun eu foarte, foarte mult nisip.Asa un picut, un pumn.Ma gandesc ca 3 parti pamant si o parte nisip ar fi suficient.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Oct 2009 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
Buna din nou.Am schimbat pamantul de la bouga mea.Am scos planta din vechiul pamant, i-am curata radacinile si am replantat-o.Dar dupa aceasta operatiune...plantuta mea s-a blegit.Frunzele cele noi s-au lasat in jos.Sper sa nu moara.Sau e o reactie la ceva nou pt ea?? E normal asa?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001