Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:57




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cateva retete ce ar putea fi utile...
MesajScris: 16 Feb 2009 12:03 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
M-am gandit ca n-ar strica cateva retete de remedii sau stimulente domestice pentru plante, incercate si verificate de cineva(de mine sigur, caci le si folosesc de multi ani, cu rezultate bune..):

Solutii antifung
cu bicarbonat de sodiu:
1 lingura de supa cu bicarbonat de sodium
1 lingurita de cafea cu sapun de vase(agent care ajuta pentru lipirea bicarbonatului pe Frunze)
1 litru de apa
Amestecate si pulverizate peste planta si pamant.

cu sulf si var
225g de zeama de var
125g de sulf in 500ml. de apa
Se fierbe totul timp de 50 min.
Se aplica rece
Este o solutie fertilizanta in cantitati mici, antimucegai, anti orice fel de insecte.

Permanganat de potasiu
Diluati intr-un litru de apa 1,5g de permanganat de potasiu. Pulverizati pe toate partile vizibile ale plantei. Se repeta operatiunea la 15 zile si in cazul atacului ciupercilor. Solutia este complet incolora si inodora pentru plante.

Apropos, are cineva de vanzare, de dat etc. niste permanganat de potasiu?


Impotriva ramelor translucide si rosii din pamant:
2-3 pahare mici cu otet diluate intr-un vas cu apa, se pun intr-un vas mai mare in care sa incapa ghiveciul pomisorului, astfel incat apa sa treaca peste buza vasului, acoperindu-l. Se scufunda ghiveciul pomisorului timp de 5-10 minute

Impotriva furnicilor
Puneti in vas restul de la o lamaie stoarsa sau udati solul si locul pe unde ati vazut furnicile cu zeama de lamaie. O sa dispara imediat. De ce? Furnicile detesta mirosul de lamaie!( nu e gluma!)

Super ingrasamant cu urzici:
1 kg. de urzici strivite, amestecate cu 10l. apa, se lasa la macerat 3-6 saptamani.Pentru cantitati maimici, pastrati proportia! Se filtreaza totul intr-o sticla. Cand folositi, diluati 1 volum la 10 volume de apa si astfel aveti in acelasi timp:
- un excelent antipuric(albi, rosii sau cum or mai fi ei),
- care impiedica cresterea buruienilor sau altor plante nedorite in vasul pomisorului
- si un excelent ingrasamant natural

Cu bere:
Un amestec dintr-un pahar de bere blonda sau mai slab alcoolizata si 2 pahare de apa, dati pe intreg pomisorul. Datorita vitaminei B12 continuta de amestec, care vitamina ajuta la stimularea refacerii frunzelor, poate ajuta pomisorii stresati la care le-au cazut frunzele. Amestecul nu este un ingrasamant si nici nu este recomandat pentru pomisorii bolnavi.

Tonic pentru radacini
Culegeti cateva ramuri de salcie. Ramurile trebuie sa fie proaspat culese, nu cazute la pamant. Orice tip de salcie contine in mod natural, fata de alte plante, un exces de acid indolebutyric, care este un stimulent natural de crestere a radacinilor.

Taiati ramurile de salcie la cam 10 cm. lungime. Pentru 2 maini de taietura folositi aprox.4 litri de apa.

Asezati ramurile taiate(taietura) intr-un vas larg si turnati peste ele apa fiarta (cei aprox. 4 litri de apa), apoi acoperiti vasul.

Lasati preparatul sa se raceasca peste noapte. In acest timp, acidul indolebutyric se va elibera in apa.

Dupa racire, puneti solutia obtinuta intr-un borcan/sticla in frigider.

Udati plantele cu acest “ceai”. Macerarea taieturii de salcie peste noapte, adica acidul indolebutyric rezultat, va fi absorbit in sol. Acidul indolebutyric infuzat din scoarta si tulpini intareste radacinile si inhiba fungusii, bacteriile, prevenind si alte boli.

Sau daca nu, folositi REVITAL!

ingrasamant si neutralizant al PH-ului din sol, perfect pentru ficusi
1 kg cenusa de lemn pusa intr-un litru de apa. Lasat 2 zile, dupa ce se decanteaza, folositi lichidul ca ingrasamant si neutralizant PH pentru ficusi. Lichidul are efect acidifiant al solului, diminuand in acelasi timp posibilitatea aparitiei bolilor fungice asupra radacinilor, solului si plantei in general! Utilizati-l doar la finele lui iunie si finele lui septembrie, neutralizand astfel PH-ul din sol si e suficient. O folosire mai deasa poate afecta radacinile plantei, diminuand puterea acestora de absorbtie.

Sol foarte bun pentru conifere

Cum se obtine carbonul de lemn:

Carbonul de lemn activ(carbunele de lemn), este un carbon de lemn ordinar ars la temeperaturi inalte pentru a creste porozitatea care sporeste considerabil proprietatile sale.

Este un aport natural in potasiu. Este facut pentru a usca pastrand totusi umezeala. Este folosit in special pentru ienuperi, care sufera intr-un pamant foarte umed, dar de asemenea pentru majoritatea pomilor sensibili la boli fungice.

Este de asemenea un compost care limiteaza activitatea si reproducerea bacteriilor. Absoarbe substantele toxice din sol.

In fine, in amestec, este indicat ca substrat. Oxigeneaza drenand. Este indicat si in cazul mladitelor. In amestec cu alte substraturi sau utilizat in cazul in care se doreste inradacinarea plantelor.
Pentru obtinerea granulelor, se foloseste o masina de tocat pentru nuci, nu pentru carne, prin care se toaca acest carbune de lemn sau carbonul de lemn activ.
Daca nu este pusa sita, calitatea obtinuta e satisfacatoare.
Grila nu trebuie sa fie foarte fina, deoarece se infunda.
Diferenta de granulatie se obtine in functie de marimea masinii de tocat.
Daca vi se pare ca este o granulatie prea mare dupa primul tocat, macinati de doua ori.
ATENTIE a nu se utiliza numai el ca substrat ci in amestec cu substratul folosit.

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Ultima oară modificat de rusu lucian radu pe 16 Feb 2009 12:53, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cred ca aceste retete de ingrasamant natural sunt mult mai benefice pentru plantute decat ingrasamatul cumparat din magazine.

Eu am un ingrasamant cumparat, care scrie ca este 100% obtnut pe cale naturala, din alte plante. Bionat se numeste.

Voi incerca sa experimentez aceste retete, cateva. :roll:

Multumim de sfaturi :D

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 12:47 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
eu nu am incredere de nici un fel in ingrasamintele cumparate (eu le spun droguri de plante) si de aceea folosesc cele sa le zic domestice... Dar cine le stapaneste bine ca dozaje, periodicitate in folosire etc. si are rezultate, brava lui, insa cine nu, are o alternativa. Mai e un aspect interesant: cele pe care le folosesc eu, nu prea au nevoie de o mare periodicitate(o data pe luna, la doua luni, la 2 saptamani etc.), se descompun mult mai lent si daca o perioada lunga nu se adiministreaza plantei, aceasta nu moare, precum plantutele cumparate si aduse acasa si care dupa cateva luni fug la ierbar...

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 14:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ai dreptate. Multe din plantele cumparate, daca nu sunt ingrijite corespunzator si imediat dupa ce au fost cumparate, mor incet .
Nu stiu ce le face in florarii. Le forteaza cumva sa para aproape perfecte cand le cumperi. Si dupa ce ajung acasa mor. :(

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 14:51 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
foarte interesante si ,cred, utile retetele..inca nu am experimentat niciuna dar nu se stie cand ai nevoie ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
1.Pentru solutia de sulf si var cum se prepara zeama de var ?
2.Este buna si pentru pacatoasa de musculita alba de sera ?
3.Dupa cate stiu eu produsele naturale nu dau dependenta deci se poate stropi cu ele de mai multe ori pentru ca insectele iesite din ouale stropite nu devin rezistente la substanta aplicata , asa este ?
4.Permangamnat de potasiu am eu dar este cantitate mica , nepreparat si nu cred ca se poate trimite cu posta. :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Cu musculita aia alba de sera nu cred ca ai vreo sansa cu insecticide "ecologice". Spun asta pentru ca se inmulteste intr-un ritm cumplit :sick: . Pana anul asta n-am avut, dar acum fiind mai mare inghesuiala in camera cu hibiscusi, au fost atacati unii mai firavi.
Eu am trecut la masuri severe: Actara, ca n-am de gand sa le mai tolerez.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 17:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Nici eu n-am avut musculite albe pana anul trecut , dar odata cu diferite plante primite am primit si daunatorii :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 18:34 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
cu musculite albe am avut o singura data de a face si am schimbat tot pamantul, am spalat planta si radacinile si am dat-o cu solutie de permanganat de potasiu si de atunci nu s-a mai vazut nimic si sincer, sper sa nici nu mai apara.
Solutia aia de sulf si var e mai simplu decat pare: zeama de var e solutia de var stins, care se da pe pomi primavara. Problema este cand prepari lime-ul (caci asa i se mai zice la solutia de sulf si zeama de var, solutie ce se mai foloseste la inalbit lemnul mort de pe plante sau la conservat lemnul mort), ca miroase tare urat si puternic.... Eu prima data cand am facut-o am facut in casa si au venit vecinii sa ma intrebe daca nu cumva a aruncat cineva in ghena vreun caine mort :lol:
De atunci o fac afara, la curte....
Acum e adevarat ca in sera, eu dau cu solutia asta pe toate plantele primavara, chiar saptamana trecuta am dat si nu apare nici o insecta sau melc in plus.... Nu pot sa zic sigur ca-i din cauza solutiei, sau nu, insa e adevarat ca nu dau cu altceva...

Privitor la solutia de permanganat, un varf de cutit la 1litru de apa ajunge pentru cateva plantute, avand in vedere ca se da o data sau de 2 ori pe an..... Inainte se gasea permanganat la farmacii, dar acum ioc....

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Da, ai dreptate, stiu si eu ca se gasea permanganat la farmacie, acuma poate sta pe raft la chimicale :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 22:07 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 00:04
Mesaje: 327
Localitate: Bucuresti
nu, l-au intezis la vanzare.... din ce motive, ei stiu...
Erau niste pliculete de maxim 5 grame cu tot cu ambalaj... Alea ajungeau pentru cam 100 plante pe an stropite o singura data prin pulverizare...

_________________
Presedinte al Asociatiei RO-BONSAI


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Multumesc pentru raspuns, Lucian . Cum facem cu permanganat-ul de potasiu , pot sa-ti trimit cumva ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 10:23 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
eu am musculite negre.... :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 11:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Elena , musculitele negre sunt de la umezeala si nu dauneaza plantelor. Daca reduci udatul plantelor e posibil sa scapi de ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 15:16 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
cu udatul asta am eu o problema... :oops:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001