Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 08:11




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lista plantelor toxice pentru caini si pisici
MesajScris: 22 Noi 2007 11:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Pentru iubitorii de animale, dar care doresc sa aiba si planta in casa, e bine de stiut ca sunt foarte multe plante toxice pentru animalutele noastre. Si, dupa cum stiti deja, unele animale au tendinta sa roada frunze, si exista riscuri majore daca rod plante toxice.
Va prezint in continuare o lista de plante considerate foarte toxice pentru animale. Aceasta lista a fost intocmita de Animal Poison Control Center, din cadrul American Society for the Prevention of Cruelty to Animals. (se poate citi si ce simptome pot aparea la animale, daca digera aceste plante)

Aloe vera / familia Liliaceae / saponina
Semne clinice: voma, diaree, anorexie, stari depresive

Amaryllis sp. / familia Amaryllidaceae / licorina
Semne clinice: voma, diaree, anorexie, dureri abdominale, hipersalivatie

Pieris japonica / familia Ericaceae / arbutina (glucozid al hidrochinonei)
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, stari comatoase, stop cardiac

Asparagus sprengeri / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, diaree, dureri abdominale

Macadamia integrifolia / familia Proteaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari depresive, febra, stari de voma, cresterea ritmului cardiac. Nu s-au raportat intoxicatii decat la caini.

Colchicum autumnale (brandusa de toamna) / familia Liliaceae / colchicina
Semne clinice: diaree, voma insotita de sangerari, iritatii la nivel bucal si esofagian

Persea americana (avocado) / familia Lauraceae / persina
Semne clinice: stari de voma, diaree, inflamarea glandelor mamare, stop cardio-respirator, stari comatoase

Rhododendron sp. / familia Ericaceae /
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, hipotensiune, stari comatoase, colaps cardio-vascular

Caesalpinia gilliesii / familia Leguminosae / acid hidrocianic
Semne clinice: tulburari gastrointestinale

Celastrus scandens / familia Celastraceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: convulsii, gastroenterite

Solanum dulcamara / familia Solanaceae / solanina, saponina
Semne clinice: dureri puternice abdominale, lesin, pupile dilatate, pulsul scade

Hedera helix / familia Araliaceae / saponine (frunzele sunt mult mai toxice decat fructele)
Semne clinice: tulburari gastrointestinale, diaree, strai comatoase, febra, dureri musculare, dilatarea pupilelor, hiperactivitate, neliniste

Aescullus sp. / familia Hippocastanaceae / esculina
Semne clinice: gastroenterite severe, depresi, pupile dilatate, stari comatoase

Podocarpus macrophylla / familia Araliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma, diaree

Caladium hortulanum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Zantedeschia aethiopiea / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Ricinus communis / familia Euphorbiaceae / ricin (semintele sunt foarte toxice, inclusiv la om)
Semne clinice: sete puternica, diaree severa, convulsii, colaps renal

Monstera deliciosa / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Dieffenbachia amoena / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Melia azedarach / familia Meliaceae / substante terpenice (fructele sunt foarte toxice)
Semne clinice: diaree, stari de voma, stari depresive, soc

Cycas sp. / familia Cycadaceae / cicazina
Semne clinice: stari de voma, icter, sete puternica, gastroenterite hemoragice, leziuni la nivelul ficatului, deces

Cyclamen sp. / familia Primulaceae / ciclamina
Semne clinice: stari de voma, probleme severe la nivel gastrointestinal, coma

Narcissus sp. / familia Amaryllidaceae / licorina, narcisina, narcipoetina, alti alcaloizi
Semne clinice: Tulburari ale sistemului digestiv, convulsii, hipotensiune, aritmie

Hemorocalis dumortirei / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, colaps renal, coma. S-au raportat cazuri de intoxicatie doar la pisici.

Epippremum aureum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Solanum tuberosum (cartoful) / familia Solanaceae / solanina, substante din gama atropinei
Semne clinice: diaree, hipersalivatie, dureri puternice gastrointestinale, pupile dilatate, stari de confuzie. Frunzele si florile sunt cele mai toxice.

Lilium longiflorum / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice; stari de voma, lesin, colaps renal, coma. S-au raportat cazuri de intoxicatie doar la pisici.

Caladium hortulanum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Asparagus densiflorus / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: tulburari gastrointestinale la ingerarea fructelor

Anthurium sp. / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Dracaena sp. / familia Agavaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: la pisici - pupile dilatate, dificultati la respirare, dureri abdominale, puls marit. La caini si pisici - stari de voma, stari depresive, confuzie

Digitalis purpurea (degetel) / familia Scrophalariaceae / digitalina
Semne clinice: tulburari cardiace, stop cardiac

Philodendron pertusum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Gladiolas sp. (gladiola) / familia Iridaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma insotita de sangerari, stari depresive, diaree, dureri abdominale, hipersalivatie

Gloriosa superba / familia Liliaceae / colchicina si alte substante inrudite
Semne clinice: voma insotita de sangerari, diaree, stari de soc, leziuni renale si ale ficatului, colaps

Epipremnum aureus / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Syngonium podophylum / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Phylodendron oxycardium / familia Araceae / cristale de oxalat de calciu
Semne clinice: iritatii la nivel bucal, stari de voma, dificultati la inghitire

Nandina domestica / familia Berberidaceae / alcaloizi diferiti
Semne clinice: cianoza, stari de voma, diaree, stari comatoase, stop cardiorespirator, deces

Illex sp. / familia Aguifoliaceae / saponina
Semne clinice: stari de voma, diaree, stari depresive

Hyacinthus orientalis / familia Liliaceae / alcaloizi diferiti
Semne clinice: voma insotita de sangerari, diaree, stari depresive

Hydrangea macrophylla / familia Saxifragaceae / glicozide
Semne clinice: stari de voma, stari depresive, anorexie, diaree, puls crescut, febra

Iris sp. / familia Iridaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma insotita de sangerari, staridepresive, diaree, hipersalivatie, dureri abdominale

Kalanchoe sp. / familia Crassulaceae / bufodienalide
Semne clinice: voma, diaree, tulburari cardiace

Asparagus setaceus / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: tulburari gastrointestinale

Convalaria majalis (lacramioara) / familia Liliaceae / convalarina, convalatoxina, alte glicozide cardiotoxice
Semne clinice: aritmie cardiaca, stari comatoase, deces

Macadamia integrifolia / familia Proteaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari depresive, febra, stari de voma. Cazuri de intoxicatie au fost raportate doar la caini.

Nerium oleander (leandrul) / familia Apocynaceae / oleandrina, oleandrozida, neriozida, glicozide cardiotoxice
Semne clinice: Voma, diaree, hipotermie, coma, deces

Tulip sp. (laleaua) / familia Liliaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: voma, diaree, hipersalivatie, inapetenta

Yucca sp. / familia Agavaceae / substanta toxica nu a fost determinata
Semne clinice: stari de voma, stari depresive, diaree, lesin



Daca animalutul vostru prezinta una dintre simptomele de mai sus, si banuiti ca a mancat plante (sau orice alta substanta toxica) mergeti de urgenta la medicul veterinar !!!

Eu am o gramada de Kalanchoe si stau mereu cu ochii pe pisic si pe plante. E bine ca pana acum vad ca nu a incercat sa le pape sau sa le muste. Doar le inspecteaza. Cand aduc ceva nou repede si el sa vada ce e.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Daca...
MesajScris: 28 Noi 2007 01:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Nu stiu unde se incadreaza Floarea de Colt dar Bach al meu a mancat doua deja... Si cand spun mancat ... literalmente... si cu imbucaturi de pamant.... Ce credeti ca a patit? EXACT! NI-MIC!!!


Heheheh... sper sa nu fim nevoiti sa aflam nicicand cum e cand animalutele noastre dragi ingurgiteaza asa ceva... :)

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Pisica mea mi-a mancat frunzele de la Amarilis...n-a patit nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 16:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
cami scrie:
Pisica mea mi-a mancat frunzele de la Amarilis...n-a patit nimic.

Cand animalele (pisica, catelul) mananca iarba nu se simt prea bine. Le deranjeaza stomacul. Cele care stau in apartamente neavand ce manca, devoreaza plantele :)
Dar au ele un simt, nu cred ca mananca orice planta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 17:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nu toate animalele se intoxica cu plantele trecute in lista. Sunt unele animale mai rezistente, care au un sistem imunitar mai bun. Bravo lor.
Dar, va sfatuiesc cu drag, daca animalele voastre devoreaza plante, este bine sa le duceti imediat la veterinar sa nu fie periculos sau prea tarziu pentru a le salva. Reactia la plantele otravitoare poate fi si mai tarziu.
Nu toate plantele sunt la fel de otravitoare. Unele mai mult, altele mai putin. Unele pot provoca doar o simpla indigestie, altele pot ucide aproape instantaneu.
Animalele tinute in aprtamente nu devoreaza plantele decat daca sunt curioase sau atrase de mirosul lor. Cum spunea si Lucica, animalele nu devoreaza chiar orice plante. Pot doar sa se joace cu ele, fara sa le muste. Dar darama cate un ghiveci, doua, ceea ce este neplacut.
Pentru sanatatea animalelor voastre si pentru a nu va nenoroci frumusetile de flori, va sfatuiesc sa le feriti din calea animalelor (daca este posibil) sau sa dresati animalele sa nu se atinga de ele.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 18:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
pisica mea sta afara...
cand imi devora amarilisul era vara, si erau afara florile...nu stiu de ce-i placea ca avea iarba destula in curte...
am s-o urmaresc mai atent :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2008 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Exista anumite produse repulsive pentru animale, care se pot folosi special in exterior. Spray-uri sau betisoare, care miros urat si pisica / cainele nu se va mai atinge de florile alea. Uite mai multe detalii aici sau aici sau aici sau aici

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Feb 2008 13:14 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
motanul meu are o pasiune(culinara) pt.dracaena,i-a mancat toate varfurile dar nu are nimic :D ;mananca si frunze de azalee :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Feb 2008 15:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nu prea este indicat sa-l lasi sa le roada. Toxicitatea frunzelor nu se manifesta pe loc. Reactia la plantele otravitoare poate aparea si mai tarziu (dupa cateva luni sau poate chiar ani). Dar in timp este total toxica si daunatoare pentru sanatatea lui. Nu cred ca vrei sa-l pierzi. Din pacate cunosc un caz al unei prietene care si-a pierdut pisica, din cauza ca i-a mancat Azaleea. :(
De asemenea, unele animale, in functie de varsta si greutate, sunt mai rezistente la toxine. Dar toxinele se vor acumula treptat in organism si ... nu e bine. :|

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Feb 2008 20:58 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
sunt constienta de acest lucru, se mai intampla sa-l scap in camera cu flori.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 15:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
mai este o planta toxica atat pentru oameni cat si pentru animale pe care nu am vazut-o trecuta pe lista - colocasia - urechea de elefant.
eu am asa ceva si ma feresc mereu cand tai o frunza care incepe sa se usuce sa nu-mi ramana "suc" de la ea pe degete.
am avut si eu o pisicuta birmaneza (nu a patit nimic dar am dat-o unui medic veterinar pentru ca eu nu mai aveam timp sa ma ocup de ea si imi era mila sa o las mereu singura in casa) careia ii plantam boabe de grau si iarba matzei din care "pastea" ea de fiecare data cand vroia sa elimine mai usor ghemuletele de blanitza adunate in stomac.
nu mi-a rontait niciodata florile....

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: f
MesajScris: 17 Apr 2008 11:16 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2008 00:26
Mesaje: 30
Localitate: BUCURESTI
Aceeasi pasiune are si motanelul meu dulce pentru Dracaena,este singura planta pe care nu o pot pastra din vina mustacioarelor luidar tot il iubesc :pupici: .Si eu cred ca au un simt special pe restul doar le inspecteaza :roll: ,cand ma ocup de flori nu lipseste niciodata. V a voi face cunostinta cu el sa vedeti ce dulce este imi vine sa il pap :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Apr 2008 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Matza mea imi termina clorophytum-ul daca i-l las la dispozitie. Sau bambusul norocos :( . Bine ca ele nu sunt pe lista neagra :mrgreen: .
Ultima ei isprava: a terminat de "dantelat" o frunza de spatifillum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Apr 2008 10:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
fetelor, dar iarba matzei nu papa felinele voastre?

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Apr 2008 10:13 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
care e?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001