Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:42




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tzitzi (al Laurei34215)
MesajScris: 12 Oct 2007 10:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Motanul meu Tzitzi, l-ati vazut la topicul "PRIETENII CARE NU NE TRADEAZA", are 6 luni jumatate, este de rasa romaneasca, de culoare gri tigrat si un jucaus si un mare nebunatic.
Mi-am dorit un animal in casa de cand eram copil. Insa parintii mei, in special mama, nu mi-au dat voie. Din diverse motive. Ba ca nu sunt animale curate, ba ca nu e igienic, ba ca ma pot imbolnavi de la ele, ba ca lasa prea mult par prin casa, ba ca fac mizerie, sau deranj, sau ca sparg lucruri si obiecte prin casa, ba ca o sa isi faca nevoile pe unde apuca si ca miros urat ... etc, etc.
Am fost trista mereu si mi-am dorit mereu un catelush sau un pisoi. Ca sa-mi aline aceasta dorinta, totusi mi-au dat voie sa am acvariu. Si am avut acasa acvariu cu pestisori frumosi timp de 5 ani. Din clasa a 8-a , pana in clasa a 12-a. Dupa care, am venit la facultate in Timisoara, si, din cauza ca parintii mei nu se ocupau corespunzator de acvariu, a trebuit sa-l dau la niste prieteni.
Acum ca am terminat facultatea si am casuta mea, primul lucru care mi-a venit in cap a fost evident sa-mi iau un animalut in casa. Dar cum stau la servici destul de mult, mai am treaba si dupa ce ies la servici, ca trebuie sa merg prin oras, cainele nu ar fi fost potrivit. De aceea mi-am luat un motanel.
Tzitzi e marea mea dragoste. E frumos, jucaus, nebun cateodata. Mai face si prostii, mai zgarie, musca, dar totul o face din joaca. Cat e ziua de lunga se joaca. Cu orice gaseste in cale. Niciodata nu am avut probleme cu el cu facutul nevoilor la nisip. Din prima zi a mers singur la nisip. E foarte curat, toata ziua se limge si se spala. Pisicile sunt cele mai curate animale. Pentru a evita excesul de par il piaptan in fiecare zi.
Ma bucur nespus ca nu imi darama florile, nu le mananca (ar fi chiar toxice pentru el). A fost bine ca l-am adus in casa cand aveam deja majoritatea florilor, si de la inceput l-am invatat ca nu are voie pe pervaz la flori. Cu toate astea mai urca langa ele, doar pentru a se uite pe geam, pentru a urmari oamenii pe strada, alte animalutze pe jos sau pasarele in zbor sau prin copaci. E tare amuzant sa-l vad cum le pandeste, le vaneaza.
Mi-e drag de el ca de ochii mei din cap si nu mi-as putea imagina viata fara el. Ba chiar ma bate gandul, ca de la anul sa-i aduc un prieten in casa. Un alt pisoi. Ramane de ales daca va fii pisicuta sau tot motanel. Cred ca voi aduce o pisicuta, dar doar dupa ce il voi castra pe Tzitzi. Ador pisicile de rasa Albastru de Rusia, si cunosc si o doamna ca creste asemenea frumuseti, deci, cred ca anul viitor imi voi aduce o pisuca albastrica acasa. Mai trebuie sa-l conving pe logodnicul meu.
La final de povestire, va pun o mica poza cu frumosul meu motan.
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Ultima oară modificat de laura34215 pe 03 Sep 2008 21:03, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Tzitzi
MesajScris: 12 Oct 2007 19:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Frumos foc Tzitzi al tau...Sa iti traiasca si sa iti aduca numai bucurii.. Si mie imi plac pisicile si as fi vrut una dar jumatatea mea, din pacate, nu le suporta... Chiar si asa l-am adoptat pe Bleckota si cand nu era barbatul acasa venea si ii dadeam de mancare, ne jucam si impreuna cu Bach faceam numai tampenii... De vreun an Bleckota nu a mai venit asa ca... ramane numai gandul si dragul de pisicute...

Cred, Laura, ca pisicuta ce vei vrea sa o iei e superba...la fel cum superb e si Tzitzi... Indiferent ce vei decide, eu iti doresc sa fiti veseli si fericiti...


PS Sa ma anunti cand vrei un puiutz de Terra Nova :ha ha ha:

Te tzuc, o seara faina si... sa traiasca Tzitzi!!!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Oct 2007 19:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc mult AbraMack ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Noi 2007 17:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
A disparut mesajul despre Bella!!!!!!!!!!
:help:
Il vrem inapoi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2007 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Va mai pun cateva poze cu frumosul meu Tzitzi.

Latit pe masuta din sufragerie
Imagine

Uite asa dorm eu lagna mamica mea, care ma iubeste muult
Imagine

Jucaria preferata, un bat cu multe pene colorate
Imagine

Inspector la bucatarie, sa vad ce bunatati mai prepara tati, dar n-am voie sa pap
Imagine

Ma joc toata ziua
Imagine

Imi plac pungile la nebunie
Imagine
Imagine

De-aici pandesc pasarelele pe geam. Cand ma vede mama se supara. De ce oare :lol:
Imagine

Am invatat sa lipai apa direct de la sursa
Imagine

Nu scapa o cutie neinspectata
Imagine

Lenevesc
Imagine
Imagine

Uite asa musc, dar in joaca :lol:
Imagine

M-am pitit. Ma vede cineva ? :mrgreen:
Imagine

Mama a cumparat niste chestii rosii, oare ce-or fi ?
Imagine


Pupicei la toata lumea !!! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2008 23:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
O poza proaspata , super-haioasa. Cea mai tare poza pe care i-am facut-o vreodata. Nici n-avem idee ca o sa-l prind atat de bine pe zapacitu' meu.
Priviti si va amuzati :
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Ian 2008 09:00 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
doamne ce motanel frumos si jucaus sa te bucure multi ,multi ani
adu-i un companion curand si vei vedea un pisoi fericit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Ian 2008 09:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc Lizi. :pupici:
M-am gandit sa-i aduc un partener de joaca ca e tare zvapaiat si jucaus. Insa ... mai astept. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Feb 2008 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Sa va amuzati putin de zvapaiatu' meu ca eu una rad toata ziua de el.

C-asea beu motanii buni ... c-asea beu motanii buni ... :lol: :lol: :lol:
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2008 12:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Ce frumoasa si jucausa este! sa traisca! :pupici din flori:

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Feb 2008 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc Roxy !!! :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2008 16:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Asa s-a petrecut ieri Tzitzi al meu la primul lui anishor . :dans: :Yes:

Cu tortuletul de 1 an :
Imagine***Imagine***Imagine


Cu un mic coif pe cap :
Imagine***Imagine***Imagine
Imagine***Imagine***Imagine***Imagine***Imagine


Cu jucariile primite cadou :
Imagine***Imagine***Imagine
Imagine***Imagine***Imagine***Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2008 21:41 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Tzitzi este un pisosias fericit. Laura draga inca o data ne-ai demonstrat ce suflet frumos ai. :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2008 21:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc muult Lucica !!! :buchet:
Si el este fericit, dar eu sunt si mai fericita ca este in viata mea de aproape 1 an. L-am luat cand avea 2 luni. Amandoi suntem norocosi ca ne avem unul pe altul. Si eu sunt si mai fericita ca va am pe voi. :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Ultima oară modificat de laura34215 pe 20 Mai 2013 22:39, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2008 10:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Va mai arat cateva poze cu grasunelul meu Tzitzi :oops: S-a cam ingrasat in ultima vreme si trebuie sa-l trec la dieta.

Somnoros : Imagine

Curios : Imagine

Jucaus : Imagine

Ne pazeste usa : Imagine

Alintat de mami : Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001