Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 07:48




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: foarte reusit aranjamentul
MesajScris: 16 Mar 2008 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 15:54
Mesaje: 47
Localitate: Arad
serendipity, ceau!

sunt interesata despre modalitatea de obtinere a unui astfel de aranjament floral. Mai ales as vrea sa stiu cum asiguri drenajul la barcuta, ca am si eu asa ceva, dar am pus margeluse si obiecte Feng Shui in ea.

Ella

_________________
Nu contează de unde vii, ci încotro mergi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2008 19:53 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
serendipity, mea culpa :.poftim? :oops:
n-am fost atenta,oricum laudele raman :mrgreen: :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: foarte reusit aranjamentul
MesajScris: 16 Mar 2008 22:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
vonheizer scrie:
serendipity, ceau!

sunt interesata despre modalitatea de obtinere a unui astfel de aranjament floral. Mai ales as vrea sa stiu cum asiguri drenajul la barcuta, ca am si eu asa ceva, dar am pus margeluse si obiecte Feng Shui in ea.

Ella


orice obiect din ceramica poate fi usor gaurit cu un cui si un ciocan eu asa fac cu orice masca de ghiveci pe care doresc s-o transform intr-un ghiveci
barcuta, daca este la fel cu a mea este din gips deci si mai usor de gaurit, insa trebuie grija si lovituri usoare iar cuiul subtire si f ascutit ca nu cumva sa se crape barcuta.
eu nu i-am facut gauri pentru ca mai am plante in ghivece fara gauri care rezista bine si nu putrezesc pentru ca le ud doar cand pamantul ajunge uscat. oricum, aranjamentul nu e planificat sa ramana asa la nesfarsit pentru ca plantutele se vor dezvolta si le voi transplanta intr-un recipient mai mare iar barcuta am s-o folosesc la un alt aranjament.
mai ales plantuta din spate, care este un ficus nu vreau s-o chinui sau s-o transform intr-un bonsai asa ca in maxim o luna si jumatate am s-o mut de acolo.
mie imi place sa fac diverse aranjamente insa ma plictisesc sa arate totul mereu la fel in casa si atunci le mai schimb pentru variatie.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Mai 2008 22:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
doua floricele noi Imagine
Imagine

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Mai 2008 15:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce frumoase sunt !! :bravo: :bravo:
Serendipity, am o rugaminte, o intrebare : suportul pe care sta ghiveciul petuniei, este din plastic ? Din acela cu multe brate pe care se pot pune mai multe ghivece ? Poti sa-i faci o poza ? E rezistent ? Am vrut si eu sa-mi cumpar unul, dar mi-a fost teama ca se va rupe si nu va rezista sub greutatea ghivecelor. Da-mi un sfat si o poza sa vad cum arata. :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2008 00:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Laura ai mai vazut suportul si la "Ingrijirea plantelor" la topicul meu cu "ce mai bricolam, cum mai amenajam" dar mai pun poza odata aici pentru tine
Imagine
intr-adevar este un suport de plastic dar sa stii ca e f rezistent. e adevarat ca nici eu nu am pus pe el cele mai grele ghivece pentru ca l-am luat pentru plantele curgatoare care au nevoie sa atarne. Eu l-am legat cu o panglicuta de teava de la calorifer ca sa nu se rastoarne pentru ca el era facut sa aiba vreo 5 ghivece la prima ramificatie de jos dispuse in asa fel incat sa mentina echilibrul dar eu am preferat sa le pun pe toate unul deasupra celuilalt ca sa fie mai inalt.
Eu sunt multumita de el si nu mi se pare deloc ca ar da semne ca s-ar putea rupe. Acum nu stiu ce sa zic, nu stiu daca sunt toate cele disponibile pe piata la fel de bune dar eu zic ca merita sa incerci. Creezi spatiu suplimentar pentru mai multe flori ;)

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2008 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc pentru informatii si poza. Ceea ce am vazut eu pe aici prin oras e putin diferit fata de ce ai tu. Cred ca voi incerca unul. Cel putin sa-l tin in balcon pe timpul mai calduros.
Daca imi voi lua o sa-ti arat poze cu el.
Inca o data multumesc. :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 23:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
astazi am primit prin posta lastarei de cyperus (papirus) de la Bianca alias bibacj Imagine

iti multumesc Bianca, i-am pus la prins Imagine , sper sa faca mustacioare repede sa-i plantez.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 23:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Ma bucur ca au ajuns cu bine. Daca nu "mustacesc" trimit altii. Marele secret dupa ce fac radacini e sa nu ii pui adanc ion pamant si sa fie intr-un ghiveci de plastic negaurit si in permanenta sa aiba apa de cativa cm peste pamant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 23:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
bibacj scrie:
Ma bucur ca au ajuns cu bine. Daca nu "mustacesc" trimit altii. Marele secret dupa ce fac radacini e sa nu ii pui adanc ion pamant si sa fie intr-un ghiveci de plastic negaurit si in permanenta sa aiba apa de cativa cm peste pamant.

cam la fel ca la bambus, sa balteasca.. am inteles. multumesc mult de sfaturi Bianca. daca reusesc sa-i prind o sa deschid un topic special poate se mai gasesc iubitori ai acestei plante care mie mi se pare deosebita.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mai 2008 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
O sa reusesti sunt convinsa iar daca nu iti voi pune eu la inradacinat. E singura planta cu care nu am dat gres in ce priveste inradacinarea. Al meu are peste 1,20 m. Mama nu m-a ascultat in ce priveste apa iar al ei are cam 30 cm. Nu am gasit insa un ghiveci mai mare negaurit ca atunci sunt convinsa ca ar fi fost impunator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mai 2008 08:20 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Serendy Papirusul este o planta foarte frumoasa si decorativa desi pentru unii pare banala. Am avut si eu la serviciu. O data pe perioada concediului din lipsa apei a murit.
Este foarte sensibil la lipsa ei. Asa cum a spus si Bianca ideal este un vas in care sa balteasca apa, lumina si poti avea o planta de peste 1 m. De prins o vei prinde, face radacini usor din frunze asa cum am vazut ca le-ai pus. Apa trebuie sa acopere poate frunza.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mai 2008 09:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Serendipity, ce interesanta este. E prima oara cand vad asa ceva. Sa mai pui poze de la evolutia ei, ca o sa urmaresc cu multa atentie. :wink:
Bafta ! Sa se prinda si sa creasca mare ! :floare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mai 2008 09:51 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
am avut si eu papirus dar cand frunzele cresteau mari, se aplecau si tija se reteza asa ca am renuntat la ea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008 07:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
au facut mustacioare iar una dintre frunze a dat si un mic lastar. oare pot sa le platez sau sa le mai las in apa?

Imagine Imagine Imagine

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001